Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Memur-Sen Konfederasyonunun düzenlediği uluslararası ...
İstanbul Taksiciler Esnaf Odası (İTEO) İstanbul Havalimanı taksi ücretlerini açıkladı. İstanbul ...
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "Asıl görevimiz bundan sonra başlıyor. Belediye başkanlarımız ...
Bazı kamu bankalarının mart başında konut kredisi faizlerini yüzde 1,28'e düşürmesi ipotekli konut
Türkiye'nin çocuk nüfusu, geçen yıl sonu itibarıyla 22 milyon 920 bin 422 olarak belirlendi. ...
31 Mart’ta CHP’ye geçen belediyelerde çalışanlara sendikalarını değiştirmeleri özellikle de DİSK’e
Milli Eğitim Bakanı Selçuk, okulların tatil programı hakkında, "Kültür ve Turizm Bakanlığımızla da
YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, YKS ile ilgili öğrencilerin kafasını karıştıran soruları ...
Dolar/TL dün yaşanan sert düşüş sonrası yeniden yukarı yönlü. Bankacılar TL'deki değer kazancının
Dünya Ticaret Örgütü üyesi olmayan ülkelerden demir-çelik alımına yüzde 30 gümrük vergisi ...
31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ekrem ...
Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı, 81 ilde eş zamanlı okul çevreleri, servis ...
MHP, YSK'ya başvurarak hem İstanbul'da hem de Maltepe'de seçimlerin yenilenmesini istedi. MHP, hem
AB ve EFTA toplamında otomobil satışları Mart ayında yüzde 3,6 azaldı. Bu dönemde Türkiye'nin ...
Avrupa Komisyonu, ABD'ye misilleme için gümrük vergisi getirebileceği 20 milyar dolarlık ürünleri
Yatırım bankalarının gelişmekte olan ülke paralarından elde ettikleri kazançlar ilk kez G10'dan ...
Konut satışları Mart'ta yüzde 5.3 azaldı ancak kredi faizlerindeki iyileşme düşüşü sınırladı. ...
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın "Yeni Ekonomi Programı Yapısal Dönüşüm Adımları 2019" ...
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yavuz, İstanbul seçimi ile ilgili, "Kayıt dışı aktörler var, bu iş
Sanayi üretimi endeksi, şubatta yüzde 5,1'lik azalışla piyasa beklentilerinin altında gerilerken,
Milli Savunma Bakanı Akar, F-35'lerle ilgili olası yaptırımlar konusuna ilişkin, "Mevcut durum ...
Gelir İdaresi Başkanlığınca (GİB) elektronik defter ve belge uygulamasında dağınık yapıdaki 19 ayrı
Açılışı 29 Ekim 2018'de gerçekleştirilen ve 31 Ekim'den itibaren ilk tarifeli uçuşun yapıldığı ...
"Türkiye Finansal Okuryazarlık Araştırması", son 2 yılda finansal okuryazarlığın arttığını, diğer

hali sampuani reklami

AFRİKA

Sudan’da Avad bin Avf, yemin ederek göreve başladı

Sudan Savunma Bakanı Avad bin Avf, Askeri Geçiş Konseyi Başkanı sıfatıyla yemin ederek göreve başladı.

Bin Avf, başkent Hartum'da düzenlenen ve devlet televizyonundan canlı yayınlanan törende, Sudan Yargıtay Başkanı Abdulmecid İdris huzurunda yemin ederek geçiş konseyinin başkanı oldu.

Sudan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kemal Abdulmaruf da Askeri Geçiş Konseyi Başkan Yardımcısı unvanıyla yemin etti.

Bin Avf, dün devlet televizyonunda Yüksek Güvenlik Konseyi (YGK) Başkanı sıfatıyla yaptığı açıklamada, YGK'nin yönetime el koyduğunu ve Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir'in tutuklandığını bildirmişti.

 

Anayasanın askıya alındığını, Başbakanlık, Meclis ve eyalet yönetimlerinin de feshedildiğini belirten bin Avf, 2 yıllık bir geçiş döneminin başladığını kaydetmişti. Sudan, 19 Aralık 2018'den bu yana hayat pahalılığının protesto edildiği ve Ömer el-Beşir'in görevi bırakmasının istendiği gösterilere sahne oluyordu.

Cumartesi günü yeniden alevlenen protestoların ardından Sudan ordusu dün sabah önemli devlet kurumlarını kuşatmış, iktidardaki Ulusal Kongre Partisinden onlarca ismi gözaltına almıştı.

Sudan'da ordudan sokağa çıkma yasağı uyarısı

Sudan ordusundan yapılan yazılı açıklamada, halktan, güvenlik gerekçesiyle 22.00-04.00 saatlerinde sokağa çıkma yasağına uymaları istendi.

Açıklamada, silahlı kuvvetler ile güvenlik komitesi, kamu güvenliği, vatandaşların can ve mal emniyetini sağlama görevlerini yerine getirene kadar bu karara uyulması gerektiği vurgulandı.

Savunma Bakanı Avad bin Avf, devlet televizyonunda Yüksek Güvenlik Konseyi başkanı sıfatıyla yaptığı konuşmada, ordunun ülke yönetimine el koyduğunu ve 2 yıllık geçiş döneminin başladığını duyurmuştu.

Bin Avf, ayrıca ülkede 3 aylık OHAL ilan edildiğini söyleyerek, ülke genelinde bir ay boyunca 22.00-04.00 saatlerinde sokağa çıkma yasağı uygulanacağını açıklamıştı.

 

Sudan'daki değişim Türkiye'yi etkiler mi?

Sudan'da 30 yıllık yönetim değişiyor. Peki bu değişim son yıllarda hızlı büyüyen ekonomik ilişkiler düşünüldüğünde Türkiye ve Türk şirketleri nasıl etkiler?

erdogan sudan

Mısır, Tunus, Libya hala Arap Baharı'nın yaralarını sarmış değil. Onlarca yıl devleti tek yumrukla yöneten liderlerin sonu olan bu değişim rüzgarının ikinci perdesi Cezayir ve Sudan'da açılmış durumda. Cezayir Devlet Başkanı Abdulaziz Buteflika, koltuğunu bırakırken, Sudan'da 1989'da düzenlenen askeri darbeyle göreve gelen Ömer El-Beşir'le birlikte bakanların, siyasi parti temsilcilerinin ve üst düzey yöneticilerin tutuklandığına dair haberler geliyor.

Dünya, Sudan'ın Devlet Başkanı El-Beşir'in ismini 2003'te 3 milyon kişiyi etkileyen Darfur'daki iç savaşta öğrendi. On binlerce insanın hayatını kaybettiği bu sert müdahale sonrasında 2008'de El Beşir için hazırlanan iddianamede soykırım, savaş suçu ve insanlığa karşı suç işlemekle suçlandı. 2009'da hakkında arama kararı çıkarılan ve hiçbir batı ülkesini ziyaret edemeyen El-Beşir ise Türkiye'ye yaptığı ziyaretle aklımızda kaldı. Bir savaş suçlusunun Ankara'daki görüşmeleri tartışılırken, bir de Cumhuriyet'in kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ü ziyaret etmesi hala hafızalardan silinmiş değil. Anıtkabir'de şeref defterini kendisi yerine kapüşonlu yardımcısına imzalatması ise büyük tepkiler çekmesine neden oldu.

Ancak iki ülke arasındaki politik gelişim bu süreçten etkilenmedi. Aksine arttı. Geçen yıl Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Sudan ziyareti geçmiş yıllarda atılan yatırım ve ticaret tohumlarının da serpilmesine neden oldu.

Peki Türkiye, Sudan ile ne türlü ilişkilere sahip? Bu sorunun uzun bir yanıtı var...

21 anlaşma, 1.2 milyar dolarlık proje: İki ülke arasındaki ticaret şimdilerde yıllık 500 milyon dolar. Ancak bu rakamın 10 milyar dolara çıkarılması için önemli anlaşmalar imzalandı. Erdoğan'ın ziyaretinde 21 anlaşma imzalandı. En dikkat çeken anlaşmayı ise Yeni Bir Dünya Sanayici ve İşadamları Derneği (YENİAD) imzaladı. YENİAD, 5 yıllık süreçte hayata geçmesi planlanan 1.2 milyar dolarlık ön anlaşmalar imzaladığını duyurdu. Bu anlaşmaların kapsamı yol, köprü, baraj, otel, okul, yurt, spor sanayi, kıymetli madenler, ziraat-gıda, eğitim, yazılım, enerji ve sulama faaliyetleri gibi alanlarda olacaktı. Ancak görünen o ki o anlaşmaların yakın zamanda hayata geçmesi biraz zor. Zira anlaşmayı imzalayanlar yeni yönetimde görev almayacaklar gibi görünüyor.

Havalimanı projesini 1.1 milyara Türk şirket kazandı: Sudan'da 200'e yakın Türk şirketi var. Bu şirketlerin yatırım tutarı ise 650 milyon dolar. Özellikle Türk müteahhitlerinin işlerindeki artış gözle görünür nitelikte. Altyapıya yoğunlaşan bu işler arasında ise en dikkat çekeni başkent Hartum'a kurulacak olan yeni havalimanı. Geçen yıl ihale süreci tamamlanan yeni havalimanını Türk şirketi Summa İnşaat yürütmek üzere anlaştı. Yapılacak yeni havalimanının bedeli ise 1.1 milyar dolar olarak belirlendi.

Tarım bakanlığı dev araziyi kiraladı: Sudan'ın Türkiye açısından farklı bir özelliği daha var. Türkiye tarihinde ilk kez yabancı ülkelerden toprak kiralayıp bu ülkelerde tarımsal ürün üretme kararı aldı. 2014 yılında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı öncülüğünde 7.8 milyon dekar tarım arazisi 99 yıllığına kiralandı. Hükümetin büyük destek verdiği bu projeyle, bu topraklarda ananas, mango, avokado, pepino, jambu, kanola, pamuk ve yağlı tohum gibi Türkiye'de yetişmeyen ya da üretim açığı olan tropikal tarım ürünlerinin ucuza yetiştirilmesi hedefleniyor.

TPAO'dan 100 milyon dolarlık yatırım: Yine geçen yıl iki ülke arasında önemli bir anlaşma da hayata geçmişti. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ile Sudan Petrol Bakanlığı ile bir sahanın geliştirilmesi için çalışma anlaşması imzaladı. 100 milyon dolarlık yatırımın planladığı imza ile Sudan'da petrol arama faaliyetleri, kısa sürede Port-Sudan üzerinden Türkiye'ye gönderilecek ve işlenip satışı sağlanacaktı.

100 milyon dolarlık tekstil fabrikası: Bir de bizzat Ömer El-Beşir'in temel attığı bir Türk yatırımı daha var Sudan'da... Türk ortaklı Sur textile adlı şirket, Sudan'ın Hasahisa kentinde 100 milyon dolarlık fabrikanın temellerini 2016'da atmıştı.

Sevakin Adası'na üs kurulacaktı: Türkiye'nin Sudan'da yatırımları hızla artıyor. Bir de buna eklenecek olan Sevakin Adası projesi vardı. Afrika'daki ilk Türk üssü olması planlanan projenin hayata geçip geçmeyeceğine ise yeni yönetim karar verecek.

Sudan, 30 yıllık bir yönetim değişikliğine gidiyor. Türk şirketlerinin milyar dolarlarla ölçülen projelerinin akıbeti ise bilinmiyor. Özel sektörün bundan etkilenmeyeceğini tahmin ediyorum. Ancak resmi imzaların bir süre bekletilmesi, iptal edilmesi veya yenilenmesi ihtimal dışı görünmüyor.

Son Düzenlenme Cuma, 12 Nisan 2019 12:45
Bu makaleyi paylaş

Yazar Hakkında

Beste Didem ÇAKI
Yorum yapmak için oturum açın

Haber Bülteni

E-posta adresini kaydederek haber bültenlerimize abone olun.
Top
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz. More details…