Türkiye'nin, 2016 yılının ilk aylarında 4 bin ton olan plastik atık ithalatı 2018 başlarında aylık
ABD ekonomisinin gücünü koruduğuna işaret eden veriler doları desteklerken, TL baskı altında ...
Altının gram fiyatı, güne yükselişle başlamasının ardından 239,7 lira seviyesinde dengelendi. Gram
Kara yolları motorlu araçlar zorunlu mali sorumluluk sigortasında, sürücülere uygulanan ceza ...
Meteoroloji 1. Bölge Müdürlüğü'nden İstanbullara 'toz' uyarısı geldi. İstanbul'un bu akşam ...
İstanbul seçimlerinin sonucu belirleyecek olan YSK, başvurular üzerine yaptığı görüşmelere bugün de
Eski İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun, Cumhurbaşkanı'na hakaret ve terör örgütü propagandası ve
Güne yatay seyirle başlayan gram altın fiyatı 238,7 lira seviyesinde. Gram altın fiyatı dünkü ...
Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığına bağlı birimler tarafından "Huzurlu ...
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile TBMM'nin açılışının 99. yıl dönümü, tüm yurtta ...
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türk lirası ile ihracat yapan KOBİ'lere Türk lirası kredisi imkânı ...
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, CHP Lideri Kılıçdaroğlu'na Çubuk'taki şehit cenazesinde düzenlenen
Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, gerçek ücret üzerinden SGK primlerinin yatırılmamasının işçiye haklı ...
Yapılan araştırmalara göre, evde kadınların 4 katı zamanı dijital mağazalarda geçiren erkeklerin ...
Haftaya yükselişle başlayan dolar/TL 5.86 seviyesine tırmandı ve 23 Ekim 2018'den beri en yüksek ...
Kızılay, elektronik ihale sisteminde geçişten sonra izlenecek ihale prosedürünü Resmî Gazete’de ...
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'na şehit cenazesinde yapılan saldırının faillerinden O.S'nin ...
MİT'in PKK/KCK hedeflerine yönelik operasyonunda Sincar'da yakalanan 4 terörist, Irak'tan ...
Göğüs ağrısı nedeniyle kaldırıldığı hastanede anjiyo operasyonu geçiren Orhan Gencebay dün taburcu
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Antalya'da İl Başkanları ve Belediye Başkanları Toplantısı'nda ...
TOKİ Başkanı Bulut, 67 ilde 140 projeyle hayata geçirilecek 50 bin yeni sosyal konut projesi için
Hakkâri’de Berat Kandili gecesinde askeri üs bölgesine gerçekleştirilen hain saldırı sonucu 4 ...
İmamoğlu’nun mazbatayı alır almaz FETÖ’nün ‘kozmik oda’ kumpasına benzer biçimde 2 müfettişe ...
MİT, Kaşıkçı cinayetinden sonra Türkiye’ye gelip, muhalif Araplar ve öğrencilerle ilgili bilgi ...

hali sampuani reklami

 klozet kapak sistemi reklam  

50,00₺

HİJYENİK KLOZET KAPAK ÖRTÜSÜ

DİSPENSERİ

Okul, otel, cafe, restoran. hastane, işyeri ve fabrikalardaki

klozetlerin üstüne serilen kağıt ve benzeri

ürünlerin yerine kullanılacak ekonomik ürün...

EMLAK

'Artık yabancı konut alıcısı suistimal edilemeyecek'

Gayrimenkul sektörü temsilcileri, yabancılara konut satışında değerleme raporunun zorunlu hale gelmesinin yabancı yatırımcının suistimal edilmesini önleyeceğini, ayrıca vergi ve harç kayıplarının engelleneceğini belirtiyor.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün (TKGM) yayımladığı genelgeye göre, yabancılara konut satışında değerleme raporu zorunlu hale getirildi. Bu hafta başlayan uygulama kapsamında, yabancı uyruklu kişilerin gerek alıcı, gerek satıcı olarak taraf olduğu bütün satış işlemlerinde taşınmazın piyasa değerini gösteren değerleme raporunun bulunması zorunlu oldu.

 

Gayrimenkul sektörü temsilcileri, yabancılara ve yabancıların gayrimenkul satış işlemlerinde taşınmaz değerleme raporu istenmesinin, hem onlar adına hem de sektör adına sevindirici bir gelişme olduğunu ifade etti.

Bu gelişme sayesinde yabancılara normal değerinden yüksek meblağlı satış yapılamayacağını ve onların yatırım isteğinin suistimal edilemeyeceğini belirten sektör temsilcileri, ayrıca vergi ve harç kaybının da önleneceği görüşünde.

"Üst segmentli alıcıyı da Türkiye'ye çekecek"

Nevita International Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Akbal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de yabancıya konut satışının yıllık 40 bin adede dayandığını, artık yabancıya İngiltere ve İspanya'nın yarısı kadar satış yapabildiklerini söyledi.

Tüm olumsuz şartlara rağmen son 2 yılda yakalanan ivme sayesinde 2019'da yabancıya konut satışının 50 binin üzerine çıkabileceğini belirten Akbal, "4 Mart'tan itibaren devreye alınan yabancıya konut satışında değerleme raporu şartı yabancı alıcıların güven açısından daha istekli olmalarını sağlayacak. Yabancı konut alıcısının yatırım iştahı suistimal edilemeyecek." dedi.

Akbal, değerleme şartının, vergi kayıplarının önlenmesi ve daha üst segment alıcıların çekilmesi açısından oldukça kıymetli bir adım olduğunu vurguladı.

Bu ve benzeri adımlarla Türkiye'nin de Avrupa'daki birçok ülke gibi konut başına düşen geliri yükseltebileceğini aktaran Akbal, "Yabancıya şu anda ortalama bir konutu 148 bin dolardan satabiliyoruz. Bu rakamı yukarı çekebilmek için güven unsurlarını da artırmak oldukça kıymetli." dedi.

"Yabancılar için riskler ortadan kalkacak"

EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı da yabancıların Türk vatandaşlığı kazanabilmeleri için en az 250 bin dolarlık gayrimenkul almaları gerektiğini hatırlatarak, gayrimenkulün tapuda beyan edilen değeri ile gerçek değeri arasında fark olmaması için gayrimenkul değeri zorunluluğu getirildiğini söyledi.

Yabancı uyruklu kişilerin gayrimenkul alımında veya satışında değerleme raporunun zorunlu hale getirildiğini aktaran Yazıcı, şunları kaydetti:

"Alım ve satımlarda lisanslı değerleme firmalarınca hazırlanmış değerleme raporları ile Türkiye'nin marka değerinin yabancı yatırımcı nezdinde daha güvenli hale getirilmesi amaçlanıyor. Bu amaçla hazırlanan değerleme raporlarının BDDK resmî sitesinde yer alan gayrimenkul değerleme şirketleri tarafından hazırlanması gerekiyor. Düzenlemelere göre söz konusu değerleme raporlarının süresi 3 ay geçerli."

Yazıcı, söz konusu uygulama ile daha şeffaf piyasa koşullarında, doğru piyasa değerinde alım-satım yapılacağını ve devletin alım satım işlemlerindeki olası harç kaybının önleneceğini, devletin harç gelirlerinin artacağını söyledi.

Yatırımcının, yabancı olduğu bir ülkede mülk edinirken yaşayacağı risklerin ortadan kalkacağını vurgulayan Yazıcı, "Tarafsız ve bağımsız bir değerleme raporunda, mülkün piyasa değerinin yanı sıra mülkün yasallığı, üzerinde haciz, şerh gibi satılabilirliğine ve değerine etki eden takyidatların olup olmadığı belirtileceği için mülk satın alan yabancı vatandaşların güvenli ve doğru mülkü almaları sağlanacak." dedi.

"Yüksek fiyatlandırma engellenecek"

ERA Türkiye Genel Müdürü Can Özatay ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Türkiye'deki bütün ev, iş yeri ve arsaların gerçek değer haritasını çıkarmak için çalışmalara başladığını, bu haritaların anlık olacağını ve düşüş-yükselişleri anında yansıtacağını bildirdi.

Tapuda da bu değerlerin esas alınacağını belirten Özatay, "2022'de geçilmesi hedeflenen bu uygulama öncesi oluşacak vergi kaybını önlemek için de Bakanlık, 2019'da yürürlüğe almayı hedeflediği ara formülle değerleme şirketlerinden ekspertiz raporunu şart koşmayı öngörüyor." dedi.

Özatay, yabancıya konut satışında değerleme raporu zorunluluğu sayesinde hem yüksek fiyatlandırma ve inşaat sektöründeki kayıt dışılığın önüne geçilebileceğini hem de Türkiye'nin marka değerinin yabancı yatırımcı nezdinde artırılmasının sağlanabileceğini kaydetti.

Etiketler
Bu makaleyi paylaş

Yazar Hakkında

Murat KÜÇÜK
Yorum yapmak için oturum açın

Haber Bülteni

E-posta adresini kaydederek haber bültenlerimize abone olun.
Top
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz. More details…