hali sampuani reklami

 klozet kapak sistemi reklam  

50,00₺

HİJYENİK KLOZET KAPAK ÖRTÜSÜ

DİSPENSERİ

Okul, otel, cafe, restoran. hastane, işyeri ve fabrikalardaki

klozetlerin üstüne serilen kağıt ve benzeri

ürünlerin yerine kullanılacak ekonomik ürün...

Salı, 19 Mart 2019 00:00

İstanbul’un en değerli minibüs hatları hangisi?

Yazan 
Ögeyi Oylayın
(0 oy)

İstanbul genelinde hatlı minibüs ve dolmuş sayısının 7 binin üzerinde olduğu tahmin ediliyor. Çift vardiya olduğu düşünüldüğünde ekmeğini bu işten çıkaranların sayısı 15 bine yaklaşıyor. Hatlı minibüs piyasasında fiyatlar 3 milyon TL'ye kadar çıkarken aylık kazanç ise 30 bin TL olarak ifade ediliyor. İstanbul'un en pahalı minibüs hattı Esenyurt-Küçükçekmece hattı olarak biliniyor. Gebze-Halkalı gibi tren ve metro hatları ile paralel çalışan minibüslerin fiyatlarında ortalama 150 bin TL düşüş yaşandığı dile getiriliyor.

Günlük 3.5 milyon yolcu ile İstanbul ulaşımında yüzde 25'lik paya sahip hatlı minibüs ve dolmuşların fiyatları ve kazançları da dikkat çekiyor. Hattına göre kazançları değişkenlik gösteren minibüslerde günlük kazanç tüm masraflar çıkıldığında 200 TL'den başlayıp bin TL'ye kadar çıkıyor. Bu da en iyi lokasyonda aylık 30 bin TL kazanç anlamına geliyor.

 

Aylık getirileri tatmin edici olan hatlı minibüslerin fiyatları ise servet değerinde. 750 bin TL'den başlayan fiyatlar 3 milyon TL bandına kadar çıkıyor.

EN UYGUN PLAKA GEBZE-HAREM'DE

En uygun fiyatlı hat İstanbul'un Anadolu Yakası'nda hizmet veren Gebze-Harem hattı olarak biliniyor. Hattaki fiyat düşüklüğünün nedeni araç sayısının çokluğu ve toplu ulaşım araçlarının yoğunluğundan da kaynaklanıyor. Hatta fiyatlar 750 bin TL'den başlıyor.

minibus hatti 1

İSTANBUL'UN EN DEĞERLİ 3 HATTI

Öte yandan İstanbul en değerlisi olarak 3 hat ön plana çıkıyor. Sektör temsilcileri söz konusu hatları ise Esenyurt-Küçükçekmece, Büyükçekmece- Beylikdüzü ve Pendik-Aydınlı olarak sıralıyor. Hatlarda fiyatlar 2.3 milyon TL ile 3 milyon TL aralığında.

AYLIK 17 BİN TL KİRA

Fiyatları servet değerindeki minibüslerin aylık getirisi de yatırımcısını cezbediyor. Kiralamaya verilmesi durumda işin bu tarafında ise rakamlar en uygun fiyatlı hatta aylık 3 bin TL'den başlayıp 17 bin TL'ye kadar çıkıyor.

30 BİN TL KAZANÇ

Alışveriş merkezlerindeki dükkân kiralarıyla yarışan minibüslerin günlük kazançları minimumda yakıt masrafı çıkıldığında 200 TL. Hattına göre değişen kazanç aralıkları en iyi getirili bir güzergahta ise yine tüm masraflar çıkıldığında bin TL civarında. Bu da en düşük getirili hatta aylık 6 bin TL, en iyi hatta ise 30 bin TL olarak geri dönüş sağlıyor.

minibus hatti 2

SARI DOLMUŞ DA YOLCU AZ KİRA DÜŞÜK

Minibüslerin yanı sıra Bakırköy-Taksim, Kadıköy-Üsküdar, Bostancı-Taksim gibi güzergahlarda sefer yapan dolmuş taksilerde de ise fiyatlar ortalama 1.3 milyon TL civarında. Dolmuş taksilerin kiraları ise koltuk sayısı ve ayakta yolcu alınmamasından kaynaklı hatlı mavi minibüslere nazaran daha düşük.Tüm hatlarda kiralar 6 bin TL civarında.

sarı dolmuş

METRO VE TREN HATLARI FİYATLARI 150 BİN TL DÜŞÜRDÜ

Son yıllarda ulaşım tarafında ardı ardına açılan metro, tramvay ve banliyö hatları fiyatları olumsuz etkiliyor. Son olarak İstanbul'un 9 ilçesinin birbirine bağlayarak ulaşımda büyük kolaylık sağlayan Gebze-Halkalı Marmaray hattı, geçtiği güzergahlarda yer alan minibüs ve dolmuş hatlarında vatandaşların ulaşım tercihlerini değiştirirken plaka fiyatlarında ise düşüşe neden oluyor. Sektör temsilcilerin bu tarz projelerin hat fiyatlarını düşüşe geçirdiğine dikkat çekerken araç başına ortalama kaybın ise 150 bin TL civarında olduğunu dile getiriyor.

Yorum yapmak için oturum açın

Haber Bülteni

E-posta adresini kaydederek haber bültenlerimize abone olun.
Top
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz. More details…