hali sampuani reklami

 klozet kapak sistemi reklam  

50,00₺

HİJYENİK KLOZET KAPAK ÖRTÜSÜ

DİSPENSERİ

Okul, otel, cafe, restoran. hastane, işyeri ve fabrikalardaki

klozetlerin üstüne serilen kağıt ve benzeri

ürünlerin yerine kullanılacak ekonomik ürün...

Perşembe, 21 Mart 2019 00:00

Macron, Fransa ordusunu göreve çağırdı

Yazan 
Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Türkiye’yi OHAL konusunda en çok eleştiren Avrupa'lı liderlerden Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Sarı Yelekliler’in protesto gösterilerini engellemede zorlanınca askeri, göreve çağırdı.

Sarı Yelekliler'in başlattığı protestoları aldığı bütün tedbirlere rağmen önleyemeyen Fransa Cumhurbaşkanı Macron, ilk defa askeri göreve çağırdı. OHAL konusunda Türkiye'yi en çok eleştiren Avrupa ülke liderlerinin başında Almanya Başbakanı Merkel'den sonra Fransa Cumhurbaşkanı Macron geliyordu.

Protestoların giderek tırmanması ve başkent Paris'te birçok işyerinin yağmalaması ve çıkan olaylarda protestocular ve polislerin de yaralanması bardağı taşıran son damla oldu.

 

MACRON, ORDUYU GÖREVE ÇAĞIRDI

Eleştiri dozunun artması üzerine kayak tatilini yarıda kesip, kabineyi acil toplayan Fransa Cumhurbaşkanı, Sarı Yelekliler iligili sert tedbirlerin alınacağını açıklamıştı.

Bu açıklamadan sonra dört aydır devam eden Sarı Yelekliler hareketinde artan şiddet olaylarının önlenmesi için hükümet, orduyu görevlendirme kararı aldı. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, geçtiğimiz hafta yapılan 18'inci Sarı Yelekliler eyleminde yaşanan ağır şiddet olaylarının ardından, ilk kez askeri göreve çağırdı.

Hükümet, Paris, Toulouse ve Bordeaux kent merkezlerini gösterilere yasaklamaya hazırlanırken, Nice kenti ise Sarı Yelekliler'e tümüyle yasaklandı. Sarı Yelekliler ise tüm gözdağı ve yasaklara rağmen, 19'uncu eylem için sokağa çıkacaklarını açıkladı.

Champs Elysees caddesinde geçtiğimiz hafta sonu yaşanan şiddet eylemlerinin ardından "amatör ve beceriksiz" olmakla suçlanan hükümet, haftaya eylemlerde polisin yanı sıra, Fransız ordusunun da görev yapacağını açıkladı.

EMNİYET MÜDÜRÜ VE DİĞER ŞEFLER GÖREVDEN ALINMIŞTI

Bakanlar Kurulu toplantısında şiddet olaylarını değerlendiren Macron, "Cumartesi günü yaşananalar bir eylem değil, 10 bin provokatörün Cumhuriyet ve onun sembollerine saldırısıydı. Polis teşkilatı içinde emirlerin yerine getirilmemesi üzerine Emniyet Müdürü ve diğer şefler görevden alındı. Bundan sonra gerekli tedbirler alınacak. Kamu binalarının korunması ve saldırıların önlenmesi için asker de görev alacak. Bir küçük azınlığın ülkenin imajını zedelemesine izin veremeyiz" dedi.

Muhalefet geçtiğimiz hafta, Cumhurbaşkanı Macron kayak tatilinde olduğu halde Elysee Sarayı'nın 10 çevik kuvvet otobüsü dolusu polis tarafından korunmasını eleştirmişti. Şimdi bu görevin askerler tarafından yapılması planlanıyor.

MUHALEFET, ASKERİN GÖREVE ÇAĞRILMASINA TEPKİLİ

Bir saldırı durumunda ateş etme yetkisi olan ve otomatik silahlarla kuşatılan Sentinelle askerlerinin görev yapacak olması muhalefet taratından endişeyle karşılandı. Muhalefet milletvekilleri, askerin sahneye çıkmasının sorumsuz bir karar olduğunu ve sadece şiddeti daha da tırmandırmaya yarayacağı eleştirisini getirdi. Ana muhalefetteki Cumhuriyetçiler Milletvekili Eric Ciotti, Meclis Genel Kurulu'nda, askerlerin görev alması fikrine karşı çıkarak, "İçişleri Bakanınızla, ülkede cumhuriyet kurallarını uygulayamaz hale geldiniz. İçişleri Bakanlığı kaptansız, sarhoş bir gemiye döndü. Politik sorumlular kendi yeteneksizliklerinin kurbanı olarak, üst düzey polis yetkililerini görevden aldı" sözleriyle hükümeti suçladı.

GAZETECİ RAFFY: OHAL'İN İLAN EDİLMESİNDEN ENDİŞELİYİM

Nouvel Observateur dergisi yazarı, gazeteci Serge Raffy, "Bu olağanüstü hâl ilan etmeden, OHAL durumuna geçmektir" derken, Le Figaro gazetesi yazarı Ivan Rioufol de "Macron'un halk ayaklanmasının kapsamını anladığı konusunda emin değilim. İnsanlar dört aydır sokakta ve hükümetin sadece şiddet uygulandığında harekete geçtiğine inanmaya başladılar. Endişeliyim" yorumunu yaptı.

Fransa'da artan terör olaylarının ardından eski Cumhurbaşkanı François Hollande, olağanüstü hâl ilan etmiş, bu kapsamda oluşturulan Sentinelle operasyonu çerçevesinde 7 bin asker Paris'i korumakla görevlendirilmişti. OHAL'in kalkmasının ardından Sentinelle askerleri başkentte kalmış, ellerine otomatik silahlarıyla, turistik merkezler ve kalabalık kamusal alanları korumaya devam etmişti. İki kez terör saldırısını da önleyen askerler, Cumartesi günü Sarı Yelekliler eyleminde görev yapacak.

NİCE ŞEHRİ 19. EYLEM MEKANI İLAN EDİLDİ

Cumhurbaşkanı Macron ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping'in Pazar günü buluşacağı Nice kenti, bir grup Sarı Yelekli tarafından 19'uncu eylemin mekanı ilan edildi. Twitter ve Facebook üzerinden haberleşen Sarı Yelekliler, "19'uncu eylem: Herkes Nice'e" çağrısı yaptı. Nice Belediye Başkanı Christian Estrosi, iki liderin buluşacağı kentin tümünde eylemleri yasakladıklarını açıkladı.

Emniyet Müdürlüğü, eylemlerde yeniden ultra radikal grupların görülmesi durumunda, Champs Elysees caddesi, Bordeaux ve Toulouse kent merkezlerinin, önümüzdeki Cumartesi günü, gösterilere kapatılacağını duyurdu.

SARI YELEKLİLER'E HALK DESTEĞİ SÜRÜYOR

Öte yandan, Fransızları korkuya iten ağır şiddet olaylarının ardından yapılan bir anket Fransız halkının halen güçlü bir şekilde Sarı Yelekliler'e destek vermeye devam ettiğini ortaya çıkardı. Elabe araştırma şirketi tarafından BFM TV için yapılan bir ankette, halkın yüzde 70'i, "Sarı Yelekliler'in artık, hareketin ilk çıkış noktasındaki sosyal ve politik taleplerinden uzaklaştığına inandığını" söyledi. Yüzde 84'ü ise, şiddet olaylarını kınadıklarını ve artık sona ermesini istediklerini dile getirdi.

Ancak, halkın özellikle de yoksul kesimlerin son derece güçlü bir şekilde harekete destek vermeye devam ettiği de belirlendi. Eylemlerin dördüncü ayında, bir önceki aya göre sekiz puan gerilese de, ankette, halkın yüzde 53'ünün halen Sarı Yelekliler'i desteklediği belirlendi. Buna karşın yüzde 35'i ise karşı olduğunu dile getirdi.

Son Düzenlenme Perşembe, 21 Mart 2019 13:39
Yorum yapmak için oturum açın

Haber Bülteni

E-posta adresini kaydederek haber bültenlerimize abone olun.
Top
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz. More details…