hali sampuani reklami

 klozet kapak sistemi reklam  

50,00₺

HİJYENİK KLOZET KAPAK ÖRTÜSÜ

DİSPENSERİ

Okul, otel, cafe, restoran. hastane, işyeri ve fabrikalardaki

klozetlerin üstüne serilen kağıt ve benzeri

ürünlerin yerine kullanılacak ekonomik ürün...

Pazartesi, 25 Mart 2019 00:00

TCMB'den piyasa gelişmelerine ilişkin açıklama

Yazan 
Ögeyi Oylayın
(0 oy)

TCMB, para politikası ve likidite yönetimine ilişkin tüm araçların, fiyat istikrarını sağlamak ve finansal istikrarı desteklemek amacıyla kullanılmaya devam edileceğini duyurdu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yapılan açıklamada, ekonomiye ilişkin makro göstergelerin koordineli politika adımlarının etkisiyle dengelenme sürecinin devamına işaret ettiği belirtildi.

Öncü verilerin ilk çeyrekte yurt içi talepte ılımlı bir toparlanmanın gerçekleştiğini gösterdiğini dile getirilen açıklamada, mal ihracatı ve turizm talebindeki güçlü seyirle birlikte net ihracatın büyümeye yüksek katkı verdiği ve bu çerçevede cari dengedeki iyileşmenin hızlanarak sürmesinin beklendiği kaydedildi.

"Merkez Bankası rezervlerini güçlendirme politikasına kararlılıkla devam etmekte"

Açıklamada, ekonomik dengelenme sürecinde para politikasının fiyat istikrarı hedefi doğrultusunda şekillendiği, maliye politikası ile güçlü eşgüdüm enflasyonla mücadeleyi desteklediği belirtilerek, "Diğer taraftan, Merkez Bankası rezervlerini güçlendirme politikasına kararlılıkla devam etmektedir. Bu doğrultuda, geçtiğimiz yıl finansal piyasalarda yaşanan oynaklıklar sonrasında rezervlerde artış trendi gözlenmiştir. Brüt rezervlerde yaşanan dalgalanmalar ise olağan işlemlerden ve dönemsel unsurlardan kaynaklanmakta olup öngörülmeyen bir durum söz konusu değildir." denildi.

Finansal piyasalarda gözlenen oynaklıklar ve sağlıksız fiyat oluşumları yakından takip edildiğine işaret edilen açıklamada, para politikası ve likidite yönetimine ilişkin tüm araçların, fiyat istikrarını sağlamak ve finansal istikrarı desteklemek amacıyla kullanılmaya devam edileceğini vurgulandı.

Merkez Bankası'ndan ikinci açıklama

Murat Çetinkaya

Döviz piyasalarında yaşanan aşırı hareketlilik sonrası Merkez Bankası'ndan ikinci açıklama geldi. Sabah saatlerinde yapılan duyurunun ardından dolarda yaşanan kısa süreli düşüş yerini yeniden yükselişe bırakınca bir açıklama da Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya'dan geldi. Çetinkaya ''İktisadi faaliyet cephesinde dengelenmenin devam ettiğini söyleyebilirim." dedi. Çetinkaya'nın açıklamalarının ardından dolar 5,66 seviyelerine geri çekildi.

Döviz piyasalarında yaşanan hareketlilik sonrası sabah saatlerinde Merkez Bankası'ndan ilk açıklama geldi. Merkez'den yapılan duyuruda ''Para politikası ve likidite yönetimine ilişkin tüm araçlar, fiyat istikrarını sağlamak ve finansal istikrarı desteklemek amacıyla kullanılmaya devam edilecektir" denildi.

Açıklamanın ardından dolar hızla düşüşe geçerek 5,84 seviyesinden 5,57'ye kadar geri çekildi.

Yaşanan düşüşün ardından dolar yeniden yukarı yönlü harekete geçerek 10:30 itibariyle 5,72 seviyesine yükseldi.

İKİNCİ AÇIKLAMA

Piyasalardaki hareketliliğin ardından bir açıklama da Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya'dan geldi.

DENGELEME DEVAM EDİYOR

''İktisadi faaliyet cephesinde dengelenmenin devam ettiğini söyleyebilirim.'' diyen Başkan Çetinkaya şu açıklamalarda bulundu;

Para politikası duruşumuzu enflasyonu en kısa sürede tek haneye düşürmeye odaklı olarak şekillendiriyoruz.

Rezerv gelişmelerinin orta vadeli trendlerle takip edilmesi daha sağlıklı analizlere imkân tanır.

Temel politikamız rezervlerimizi güçlü tutmak ve güçlendirmek.

Son Düzenlenme Pazartesi, 25 Mart 2019 11:12
Yorum yapmak için oturum açın

Haber Bülteni

E-posta adresini kaydederek haber bültenlerimize abone olun.
Top
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz. More details…