hali sampuani reklami

Salı, 26 Mart 2019 00:00

Parlamento hükümetten yetkilerini aldı

Yazan 
Ögeyi Oylayın
(0 oy)

İngiliz parlamentosu, gündem belirleme yetkisini Brexit seçeneklerini oylamak üzere hükümetten bir günlüğüne alan teklifi kabul ederken, hükümete karşı oy kullanan Ortadoğu Bakanı Burt ile Ekonomi ve Sanayiden Sorumlu Devlet Bakanı Harrington istifa etti.

İngiliz parlamentosunun alt kanadı Avam Kamarası, parlamento gündemini belirleme yetkisini bir günlüğüne hükümetten alan teklifi 302'ye karşı 329 oyla kabul etti.

Buna göre, milletvekilleri çarşamba günü Brexit konusunda farklı senaryoları oylayacaklar. Seçenekler arasında yeni referandum ve Brexit'in iptalinin de bulunması bekleniyor.

 

Öte yandan hükümetteki Muhafazakâr Partinin "hayır" oyu için grup kararı aldığı yetki devri oylamasında "evet" diyen Ortadoğu'dan Sorumlu Devlet Bakanı Alistair Burt ile Ekonomi ve Sanayiden Sorumlu Devlet Bakanı Richard Harrington görevlerinden istifa etti.

İngiltere'de teamüllere göre parlamento gündemini belirleme yetkisi hükümetlere ait bulunuyor.

Normal koşullarda önerge ve tekliflerin hükümetler üzerine yasal bağlayıcılığı bulunmuyor. Ancak parlamentonun belli bir senaryo üzerinde uzlaşması halinde bunun Başbakan Theresa May üzerinde baskıyı artıracağı, hatta istifasına neden olabileceği belirtiliyor.

May'in AB ile vardığı Brexit anlaşması parlamentoda 15 Ocak ve 12 Mart'ta yapılan oylamalarda ezici çoğunlukla reddedilmişti.

Yorum yapmak için oturum açın

Haber Bülteni

E-posta adresini kaydederek haber bültenlerimize abone olun.
Top
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz. More details…