hali sampuani reklami

 klozet kapak sistemi reklam  

50,00₺

HİJYENİK KLOZET KAPAK ÖRTÜSÜ

DİSPENSERİ

Okul, otel, cafe, restoran. hastane, işyeri ve fabrikalardaki

klozetlerin üstüne serilen kağıt ve benzeri

ürünlerin yerine kullanılacak ekonomik ürün...

TÜRKİYE EKONOMİSİ

TÜRKİYE EKONOMİSİ (131)

Türk perakende ve tüketici ürünleri sektörünü zorlu bir yılın beklediği uyarısını yapan kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, finansal esnekliğin sınırlandığı bir ortamda düşen tüketici güveninin, maliyet artışlarını müşteriye yansıtma konusunda şirketleri zorladığını kaydetti.

Fitch Ratings, 2019'un Türk perakende ve tüketici ürünleri sektörü için zorlu bir yıl olacağını, tüketici güveninin düşmeye devam etmesinin şirketlerin satış hacimleri ve maliyet artışlarını tüketicilere yansıtma kabiliyetleri üzerinde baskı yaratacağını bildirdi.

Artan finansman maliyetlerinin, finansmana ulaşım zorluklarının ve yükselen döviz cinsinden borçların perakende ve tüketici ürünleri sektöründe finansal esnekliği sınırlayacağını belirten Fitch, bu risklerin hali hazırda kredi notlarına dahil edildiğini vurguladı.

Ticaret Bakanı Pekcan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla kadınlara çağrıda bulunarak, "Üzerlerinde hissettikleri cam tavanı sadece kendileri görüyor, dışarıdakiler görmüyor. Kadınlarımız o 'cam tavanı' kırsınlar." dedi.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin iki kadın bakanından biri olan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, okul yıllarını, iş deneyimlerini, başarı hikayesini ve kadınlara yönelik mesajlarını AA muhabiriyle paylaştı.

Anadolu'nun küçük bir ilçesi olan Demirci'de (Manisa) doğan Pekcan, ilkokul sonrası devletin parasız yatılı sınavıyla Üsküdar Kız Lisesi'ni kazandığını söyledi.

Çarşamba, 06 Mart 2019 00:00

KOSGEB'in 'destek seferberliği' karnesi

Yazan

KOSGEB geçen yıl kendilerini geliştirerek yerli üretime katkı sağlamaları için 350 bini aşkın işletmeye destek verdi.

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), geçen yıl inşaattan imalata, ulaştırmadan madenciliğe kadar çeşitli sektörlerdeki 350 bini aşkın işletmeye katkı sağladı.

KOSGEB'in 2018 Faaliyet Raporu'ndan derlenen bilgilere göre, kurum tarafından geçen yıl 350 bin 223 işletmeye, 1 milyar 928 milyon 199 bin 639 lira destek verildi.

Çarşamba, 06 Mart 2019 00:00

Merkez Bankası faiz oranını sabit tuttu

Yazan

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 24'te sabit tuttu.

TCMB'den faiz oranlarına ilişkin yapılan duyuruda, PPK'nın, Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya başkanlığında toplandığı bildirildi.

Toplantıda, politika faizi yüzde 24 düzeyinde sabit tutuldu.

Duyuruda, son dönemde açıklanan verilerin ekonomideki dengelenme eğiliminin belirginleştiğini gösterdiği ifade edildi.

Dış talebin nispeten gücünü koruduğu, finansal koşullardaki sıkılığın da etkisiyle iktisadi faaliyetin yavaş bir seyir izlediği vurgulanan duyuruda, cari dengedeki iyileşme eğiliminin sürmesinin beklendiği belirtildi.

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, "KOBİ'lerimiz için devreye aldığımız ikinci destek paketinde ciro ve faaliyet alanına göre 1,5 milyon TL olan azami limiti de 5 milyon TL'ye çıkarıyoruz." dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, İş Dünyası Buluşması kapsamında "Adım Adım Ekonomi Kocaeli" programına katıldı.

Bakan Albayrak, burada yaptığı konuşmada, "Ocak ayında KOBİ'lerimiz için devreye aldığımız 20 milyar TL'lik hazine destekli paketin ardından geçtiğimiz hafta da ikinci bir paketi devreye aldık. Gelen yoğun talep üzerine bankalarımızın aldığı kararla ciro ve faaliyet alanına göre 1,5 milyon TL olan azami limiti de 5 milyon TL'ye çıkarıyoruz." ifadelerini kullandı.

Yeni iş kuran gençlere, faaliyete başladıkları takvim yılından itibaren 3 yıl boyunca, elde ettikleri kazancın bir kısmını vergi dışı bırakma imkânı tanınırken, sigorta prim teşviki de veriliyor.

Gelir İdaresi Başkanlığının "Genç Girişimcilere Vergi ve Sigorta Prim Teşviki" kitapçığından yapılan derlemeye göre, yeni iş kuran gençlerin teşvik edilmesi amacıyla vergi ve prim desteği sağlanıyor.

Genç girişimcilerin, faaliyete başladıkları takvim yılından itibaren 3 vergilendirme döneminde, elde ettikleri kazançların yıllık 75 bin liralık kısmı gelir vergisinden istisna tutuluyor.

Otomotiv sektörü geçen yıl gümrüksüz ihracat kapsamında ABD'ye 1.1 milyar dolarlık satış yaptı. Bu, sektörün geçen yılki toplam ihracatının yaklaşık yüzde 3'ünü oluşturdu.

Otomotiv sektöründen bir yetkili, ABD'nin gümrüksüz ihracat imkanını iptal etmesinin ihracata belirgin bir etkisi olmayacağını söyledi.

ABD'nin dış ticaret politikasından sorumlu organlarından ABD Ticaret Temsilciliği (USTR), Türkiye'yi bazı ürünlerin ABD'ye gümrüksüz girişine imkân sağlayan "Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi" (GTS) programından çıkarmayı düşündüğünü açıkladı. Konuya ilişkin Başkan Donald Trump'ın mektubu da Kongre'ye iletildi.

Dün her iki yönde dalgalanan dolar/TL, yarınki TCMB toplantısı öncesi güne 5.38 seviyesinden başladı.

Dün beklentilerin altında artış gösteren şubat enflasyonu sonrası her iki yönde dalgalanan dolar/TL yeni güne 5.38 seviyesinde başladı.

TÜFE şubatta beklentilerin altında yüzde 0.16 artarken, yıllık enflasyon ocak ayındaki yüzde 20.35'ten yüzde 19.67'ye geriledi.

Veri öncesi 5.3820 seviyesindeki kur önce yönünü aşağı çevirerek 5.37'li seviyelere indi, ancak daha sonra etkili olan erken faiz indirimi endişesiyle 5.40'a yükseldi. Dolar/TL gün içinde her iki yönlü dalgalansa da kapanışta 5.38'in hemen altına kadar gevşedi.

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından, 60 yaşını doldurmuş mükellefler ile engellilik veya hastalığı nedeniyle vergi dairesine ulaşamayacak durumda olan mükelleflerin adreslerine gidilerek beyannamelerini doldurmalarına yardım edilecek.

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) internet sitesinde yer alan duyuruya göre, geçen yıl, sahip oldukları mal ve hakları kiralayanların 1 Ocak 2018-31 Aralık 2018 dönemine ait beyana tabi gayrimenkul sermaye iradı gelirleri için 25 Mart akşamına kadar beyanname vermeleri gerekiyor.

Bu kapsamda, sadece kira geliri elde eden 60 yaşını doldurmuş mükellefler ile engellilik veya hastalığı nedeniyle vergi dairesine gidemeyecek durumda olan mükelleflerin, randevu almaları halinde adreslerinde beyannamelerini doldurmalarına yardımcı olunacak.

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Sevinç, Türk fındık ihracatına engel koymak için 'pusuya yatmış çevreler'in aflatoksin sorununu bir kez daha gündeme getirdiğini belirterek, bilhassa kurutma ve depolama sırasında yapılan hatalı uygulamalar konusunda uyardı.

“Avrupa Parlamentosu üyesi bir İtalyan milletvekili yazılı soru önergesi vererek; Türk Fındığının Avrupalı tüketicilerin sağlığı için ciddi tehlikeler içerdiğinden bahisle, Türk üreticiler kalite ve sağlık açısından AB normlarına uygun üretim yapana kadar, Türk fındığının AB’ye ithalatına birtakım kısıtlamalar getirilip getirilmeyeceğini gündeme getirmişti.

Page 9 of 10

Haber Bülteni

E-posta adresini kaydederek haber bültenlerimize abone olun.
Top
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz. More details…