hali sampuani reklami

 klozet kapak sistemi reklam  

50,00₺

HİJYENİK KLOZET KAPAK ÖRTÜSÜ

DİSPENSERİ

Okul, otel, cafe, restoran. hastane, işyeri ve fabrikalardaki

klozetlerin üstüne serilen kağıt ve benzeri

ürünlerin yerine kullanılacak ekonomik ürün...

TÜRKİYE EKONOMİSİ

TÜRKİYE EKONOMİSİ (149)

Çarşamba, 10 Nisan 2019 00:00

Bakan Albayrak reform paketini açıkladı

Yazan

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, Yeni Ekonomi Programı kapsamında "Yapısal Dönüşüm Adımları" paketini açıkladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Reform Paketi'nin detaylarını açıkladı. Bakan Albayrak'ın detaylarını açıkladığı paketin detaylarına göre tüm ekonomik alanlara yönelik master planlar hazırlanacak.Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, reform alanlarının başında finansal sektörün geldiğini belirtti.

Gelirleri daha da artırmak için yüksek gelir gruplarının daha adil vergilendirilmesini sağlayacak, enflasyon etkisi minimum olacak bazı adımlar atılacağını belirten Bakan Albayrak, tarımda bölge bazında arz talebin planlanarak, sözleşmeli tarım yaygınlaştırılacağını belirtti. Konkordato ve kredi yapılandırmayı yeni yasal çerçeveyle ele alacaklarını da söyleyen Bakan Albayrak, değişim ve reform sürecinin ise 4.5 yıllık seçimsiz dönem boyunca yılmadan devam edeceğini kaydetti.

Yatırım ve istihdam artışına engel olan yüksek faizler, toparlanma sürecini de zorlaştırıyor. Yüzde 25’lerde seyreden faizler, iç talebi daraltıyor, Türkiye’nin büyümesini olumsuz etkiliyor.

Yatırım, üretim ve istihdamın önündeki en büyük engellerden biri olarak görülen yüksek faizler, ekonomik toparlanmayı zorlaştırıyor. Yüzde 25’lerde seyreden faizler, iç piyasadaki talebi daralttığı gibi, büyümeyi olumsuz etkiliyor.

Benzinin litre fiyatına 20 kuruş, motorin fiyatına 13 kuruş zam yapılırken, tekrar devreye alınan Eşel Mobil Sistemi sayesinde bu zamların bir kısmı pompa fiyatına, yani tüketiciye yansıtılmadı.

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) dün gece yarısından geçerli olmak üzere benzinin pompa fiyatında litre başına 13 motorinin 6 kuruş zam yapıldığını açıkladı.

EPGİS'in Twitter hesabından yapılan açıklamada, "10 Nisan tarihinden itibaren geçerli olmak üzere benzinde 13, motorinde 6 kuruş/litre pompa fiyatlarına yansıyacak şekilde artış olmuştur" denildi.

İstanbul Havalimanı'na tarihi taşınma sonrası birçok iş kolunda faaliyette bulunan büyük ve küçük ölçekli işletmeler de ihtiyaçları olan personel alımlarına hız verince işe alım ilanları arttı. İstanbul Havalimanı için personel alım ilanlarında özellikle mağaza çalışanlarıyla ilgili artışlar yaşanıyor.

Büyük göç sonrası İstanbul Havalimanı'nda yer alan işletmeler de ihtiyaçları olan personel alımına hız verdi. İstanbul Havalimanı başlangıçta 100 bin kişiye, tüm etapları tamamlandığında ise 225 bin kişiye istihdam sağlayacak.

Tarihi taşınma sonrası yolcu sayısının daha da artacağı havalimanında yer alan büyük ve küçük ölçekli işletmeler daha çok personele ihtiyaç duyuyor. İşletmeler personel alım ilanlarını daha da artırdı.

Salı, 09 Nisan 2019 00:00

Dolar ve Euro bugün aşağı meyilli

Yazan

Dün TCMB adımları ve seçim belirsizliğiyle 5.7290 seviyesine çıkan dolar kuru bugün aşağı yönlü. Euro'da da yüzde 1'e yakın düşüş var.

Merkez Bankası iki hafta önce TL'deki değer kaybını engellemek için haftalık repo fonlamasını durdurarak yaptığı "örtülü faiz artırımını" dün itibarıyla geri almaya başlarken, yerel seçimlerin sonuçlarını izleyen piyasalar yarın açıklanacak reform paketini bekliyor. S-400 konusu ve ABD ile ilişkilerin seyri de yakından takip edilirken, ayrıca yarınki ECB toplantısı ve son Fed faiz toplantısına ilişkin tutanaklar izleniyor.

Dün güne 5.64 civarından başlayan dolar/TL, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul seçimlerine yönelik açıklamaları ve TCMB adımları ile dalgalandı.

ÜFE ve TÜFE ile indirgendiğinde, martta en fazla reel getiri dolardan sağlandı.

TÜİK, mart ayına ilişkin "finansal yatırım araçlarının reel getiri oranlarını" açıkladı.

Buna göre, en yüksek aylık reel getiri, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) ile indirgendiğinde yüzde 1,98, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ile indirgendiğinde ise yüzde 2,53 oranlarıyla dolarda gerçekleşti.

ÜFE ile indirgendiğinde, yatırım araçlarından euro yüzde 1,60 ve külçe altın yüzde 0,83 yatırımcısına kazandırırken; mevduat faizi yüzde 0,18, devlet iç borçlanma senetleri (DİBS) yüzde 3,48 ve BIST 100 endeksi yüzde 3,50 kaybettirdi.

Pazartesi, 08 Nisan 2019 00:00

Facebook da artık yüzde 18  KDV alacak

Yazan

Facebook, reklam verenlerden, reklam hizmetleri için yüzde 18 KDV alınacağını duyurdu.

Konuya ilişkin açıklamada, Türkiye'de vergi kanunlarında yakın zamanda yapılan değişiklik nedeniyle şirketin artık yerleşik olmayan kurum olarak KDV'ye tabi olacağı hatırlatıldı.

Açıklamada, "İşletmesi Türkiye'de bulunan ve geçerli bir KDV numarası sağlamamış tüm reklam verenlerden, Facebook Ireland'dan satın alınan reklam hizmetleri için yüzde 18 KDV alınacaktır" denildi.

Pazartesi, 08 Nisan 2019 00:00

Sigara zammı enflasyonu 1 puan artıracak

Yazan

Sigara firmaları Ocak ayındaki vergi artışını fiyatlarına bu hafta sonu yansıttı. Birçok sigara fiyatı 2 TL artış gösterirken bunun enflasyona etkisinin 1 puan civarında olması bekleniyor.

Sigarada Ocak'taki vergi düzenlemeleri sonrası beklenen zam bu hafta sonu gerçekleşti. Sigara fiyatları yaklaşık yüzde 20 artarken artışın tüketici enflasyonuna 0.8-1 puan civarında yükseltici etki yapması bekleniyor.

Tütün ürünlerindeki Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) yılbaşında yayınlanan bir kararname ile 4 puan artırılıp, asgari maktu vergi miktarı ise sıfırlanmıştı.

Dolar/TL'de yön arayışı devam ediyor. Merkez Bankası, yeni haftaya başlarken; swapta TL faizini yüzde 24'e çekti. Öte yandan 22 Mart'ta ara verilen haftalık repo ihalelerine yeniden başladı...

Merkez Bankası (TCMB) haftaya iki adımla başladı. TCMB, yerel bankalarla swapta TL faizini yüzde 25,5'ten yüzde 24'e düşürdü. Diğer yandan 22 Martt'a repo ihalelerine ara veren TCMB bugün yeniden haftalık repo ihalesi düzenledi.

Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Birol, ABD'nin petrol ve doğal gaz üretimini artırdığını belirterek, "Fiyatlar makul seviyelerde seyrediyor. Bu senaryo önümüzdeki yıllarda da devam edecek." dedi.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başkanı Dr. Fatih Birol, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, ABD'nin son 10 yılda petrol ve doğal gaz üretimini çok hızlı şekilde artırarak dünyada bir numaralı üretici haline geldiğini söyledi.

Şimdi ikinci safhanın başladığını belirten Birol, ABD'nin petrol üretimini artırmasıyla 5 yıl içinde dünyanın en büyük petrol ve doğal gaz ihracatçısı haline geleceğini kaydetti.

Page 4 of 11

Haber Bülteni

E-posta adresini kaydederek haber bültenlerimize abone olun.
Top
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz. More details…