hali sampuani reklami

Yerel seçimin ardından Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın açıklayacağını ilan ettiği yeni yol haritası bekleniyor. Veri takvimi de yoğun.

Türkiye, 4,5 yıllık "seçimsiz" döneme girerken; vergi reformu, hal ve perakende yasaları gibi ekonomik düzenlemelere yoğunlaşılması bekleniyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, yerel seçimlerin ardından reform sürecine girileceğini ve 8 Nisan haftasında da ekonomiye dair yeni yol haritasının açıklanacağını ifade etmişti. Bakan Albayrak'ın açıklamalarına göre, vergi reformu çalışmaları da devam edecek.

Alınacak tedbirlerin bir kısmının yönetmelik ve kararname niteliğinde olması, bir kısmının yasal düzenlemeyle hayata geçirilmesinin yanı sıra 2019-2023 yıllarını kapsayan 11. Kalkınma Planı'nın açıklanması da bekleniyor.

Yayınlandığı Kategori TÜRKİYE EKONOMİSİ

Ticaret Bakanı Pekcan, "Marketler genelde kendi markalarıyla üretim yaptırıp satıyorlar. Buna bir sınırlama getirip, diğer üreticilerin de bu marketlerde yer almasını zorunlu kılacağız." dedi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odasında (NTSO) düzenlenen "esnaf buluşması" programında iş insanlarıyla bir araya geldi.

Burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin, orta gelirli ülkeler seviyesinden yüksek gelirli ülkeler seviyesine yükselmesinin ihracatla mümkün olacağını belirten Pekcan, ihracat rakamlarının artırılması amacıyla bakanlık olarak çeşitli kategorilerde çalışmalar yaptıklarını kaydetti.

Küresel ekonomiye yön veren firmaların genç girişimciler tarafından kurulan işletmeler olduğuna işaret eden Pekcan, bu nedenle genç ve kadın girişimcilere daha fazla destek olunmasını sağlamak için Kadın ve Genç Girişimciler Daire Başkanlığının faaliyete başladığını aktardı.

Yayınlandığı Kategori TÜRKİYE EKONOMİSİ

Ticaret Bakanı Pekcan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla kadınlara çağrıda bulunarak, "Üzerlerinde hissettikleri cam tavanı sadece kendileri görüyor, dışarıdakiler görmüyor. Kadınlarımız o 'cam tavanı' kırsınlar." dedi.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin iki kadın bakanından biri olan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, okul yıllarını, iş deneyimlerini, başarı hikayesini ve kadınlara yönelik mesajlarını AA muhabiriyle paylaştı.

Anadolu'nun küçük bir ilçesi olan Demirci'de (Manisa) doğan Pekcan, ilkokul sonrası devletin parasız yatılı sınavıyla Üsküdar Kız Lisesi'ni kazandığını söyledi.

Yayınlandığı Kategori TÜRKİYE EKONOMİSİ
Pazartesi, 04 Mart 2019 00:00

İhracat şubatta 14,3 milyar dolar oldu

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Genel Ticaret Sistemi'ne (GTS) ve Özel Ticaret Sistemi'ne (ÖTS) göre ayrı ayrı hesaplanan şubat ayı dış ticaret verilerini açıkladı.

ÖTS'ye göre bakıldığında ihracat yüzde 3.46 artarak 13.6 milyar dolar, ithalat da yüzde 16.6 azalarak 15.79 milyar dolar oldu. Dış ticaret açığı 2018 Şubat'taki 5.79 milyar dolar seviyesinden, 2019 Şubat'ta yüzde 62.17 azalarak 2.19 milyar dolara geriledi.

Yayınlandığı Kategori TÜRKİYE EKONOMİSİ

Haber Bülteni

E-posta adresini kaydederek haber bültenlerimize abone olun.
Top
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz. More details…