hali sampuani reklami

TBB verilerine göre bireysel kredi ve kredi kartı borcunda dolayı yasal takibe intikal edenlerin sayısı yüzde 26 arttı.

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi verilerine göre, yılın ilk 2 ayında bireysel kredi kartı borcu nedeniyle yasal takibe intikal etmiş kişi sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15 oranında artarak 176 bin kişi oldu.

Bireysel kredi borcundan dolayı yasal takibe intikal etmiş kişi sayısı da aynı dönemde yüzde 40 oranında artış göstererek 212 bin kişiye çıktı.

 

Bireysel kredi ve bireysel kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe intikal edenlerin toplamı ise bu yılın ilk iki ayında 2018'in aynı dönemine göre yüzde 26 artışla 333 bin kişi* oldu.

Yayınlandığı Kategori TÜRKİYE EKONOMİSİ

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezine göre şubatta protesto edilen toplam 82 bin senedin parasal tutarı 1,5 milyar TL oldu. Bu rakam geçen yılın aynı ayına göre yüzde 59 artışa işaret ediyor.

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi verilerine göre, şubat ayında protesto edilen toplam senet sayısı önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 5 artışla 82 bin adet oldu. Bu senetlerin toplam tutarı da yüzde 59 artışla 1,5 milyar TL seviyesinde gerçekleşti.

Protestolu senet sayısı ve tutarı bir önceki aya göre ise azaldı. Ocakta protesto edilen toplam 98 bin senedin parasal tutarı 2,2 milyar TL seviyesinde bulunuyordu.

Yayınlandığı Kategori TÜRKİYE EKONOMİSİ

Türkiye Bankalar Birliği, "iyi niyetli müşterilere", borcunu hiç ödemeyenlere göre daha olumlu bir yaklaşım gösterilmesi, kredi kanallarının açık tutulması tavsiyesinde bulundu.

Türkiye Bankalar Birliği (TBB), borcunu ödemekte zorlanan iyi niyetli kişiler için kredi kanallarının açık tutulması tavsiyesinde bulundu.

"Tahsilat, ödeme, borçlanma gibi finansal performansları farklı nedenlerle, geçici olarak aksadığı ve nakit akışları bozulduğu için bazı gerçek ve tüzel kişi müşteriler bankalara ve finansal kurumlara olan kredi, çek ve senet borçlarını vadesinde ödeyememektedirler" tespitine yer verilen TBB notunda şunlar kaydedildi:

Yayınlandığı Kategori TÜRKİYE EKONOMİSİ

Haber Bülteni

E-posta adresini kaydederek haber bültenlerimize abone olun.
Top
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz. More details…