Bitwise, günlük 6 milyar dolar olarak duyurulan Bitcoin işlem hacminin gerçekte sadece 273 milyon
ILO Türkiye Direktörü Numan Özcan, ILO’nun “İşin Geleceği” başlığı altında yaptığı çalışmanın en ...
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusların Türkiye'ye pasaportsuz olarak, kimlikle gelmesinin ...
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Samsun ziyaretinde, Vezirköprü ilçesinde kenevir üretimini ...
AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, İstanbul'da Malta Köşkü'nde internet medyası ...
Türkiye genelinde AVM'lerdeki 5 binden fazla mağaza yüksek kira oranları yüzünden boş şekilde ...
Anadolu arılarına ilişkin gen kaynaklarını toplayan Tarım ve Orman Bakanlığı, Hatay’da tespit ...
Sandık kurulları başkanlarına verilecek seçim araç ve gereçlerini içeren malzeme torbaları, bugün
Türkiye'de işsizlik oranı, geçen yıl bir önceki yıla göre 0,1 puan artarak yüzde 11 olarak ...
TCMB, para politikası ve likidite yönetimine ilişkin tüm araçların, fiyat istikrarını sağlamak ve
YÖK Yabancı Dil Eğitim Bursu kapsamında 2019 yılı için başvurular başladı. Bu yılın burs ...
Türkiye Varlık Fonu Genel Müdürü Sönmez, "Varlık Fonu'nun 2023 vizyonu, Türkiye'nin uluslararası ...
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "12 Eylül darbe hukukundan Türkiye arındırılmadıkça Türkiye'ye ...
TOKİ’nin 67 ilde satışa çıkardığı 50 bin ucuz sosyal konutta başvuru sırası emeklilerde. Emekliler
Türk havacılık tarihinin en büyük taşınması sadece uçakları değil, İstanbul taksilerini de ...
MHP Genel Başkanı Bahçeli, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ittifak görüşmeleri kapsamında 5 kez bir araya
Basılı yayınlar, imalat sanayisine yönelik yatırım teşvik belgesi ve UEFA final müsabakalarına ...
Plastik poşetlere ilişkin beyanların verilmesi ve tahakkuk eden miktarların ödenmesi süreleri ...
Adria Türkiye Genel Müdürü Gencer, turizm gelirlerinde artış için karavan sektörüne odaklanılması
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Diyarbakır ve Siirt'teki üç kuyuda gerçekleştirilen
Deprem uzmanı Doç. Dr. Bülent Özmen, 1 Ocak'ta yürürlüğe giren "Türkiye Deprem Tehlike Haritası" ...
Yılın ilk 2 ayında kurulan şirket sayısı 2018'in aynı dönemine kıyasla yüzde 9,96 azaldı. Türkiye
Fed kararıyla önceki gün 5.40'a gerileyen dolar kuru, ABD ile gerilim endişesiyle yükselişe geçti.
Seçmenin oyunun geçerli sayılması için oy pusulasının üzerinde "evet" ya da "tercih" mühründen ...

ORTADOĞU

Rahmet Kapısı. Yahudi sinagoguna dönüştürülüyor

İşgali altında bulundurduğu Filistin topraklarında ‘Yahudileştirme’ girişimlerine hız veren İsrail’den, tehlikeli bir adım daha. İsrail, Müslümanların ilk kıblesi Mescidi Aksa’nın kapılarından biri olan ve Yahudilerin ‘Merhamet Kapısı’ olarak adlandırdığı ‘Rahmet Kapısı’nı sinagoga çevirme girişimi çalışmalarını hızlandırması Müslümanların tepkisine yol açtı.

Kudüs'te yaşayan Müslümanlar, İsrail'i ‘Kudüs' konusunda uyardı. İsrail hükümetinin bu günlerde El Aksa Camii'in en önemli giriş yerlerinden biri olan ve Yahudilerin ‘Merhamet Kapısı' olarak adlandırdığı 'Rahmet Kapısı'nı, israilli aşırılık yanlısı yerleşimcilerin ibadet etmesi için Sinagoga dönüştürme çalışmaları tepki topluyor. Kudüs'te yaşayan Müslümanlar ise, "Kudüs'ün saatli bir bomba olduğunu, Kudüs'ün statüsü ile oynamak, bombanın fitilini çekmektir" diyerek İsrail'i uyardı.

Geçen pazartesi akşamı, İsrail Sulh Ceza Mahkemesi, Savcı'nın, El Aksa Camii'nin doğu duvarındaki Bab El-Hazine kilisesini yeniden açma isteğine yanıt vermesi için Kudüs'te Vakıf ve İslam İşleri Konseyi'ne 10 Mart'a kadar izin verdi.

 

SİNAGOGA DÖNÜŞTÜRME ÇABALADI

Mahkemenin, Vakfın Konseyi tarafından cevap vermemesi halinde, kilisenin İsrail yasalarına göre yasaklanan İslam Miras Komitesi için bir büro olarak kullanıldığı gerekçesiyle son teslim tarihinden sonra kapıyı zorla kapatmaya karar vermesi bekleniyor.

İki haftadan fazla bir süredir İsrail makamlarının, Kudüs'te 130 Filistinliyi tutukladığı bildirilirken, yaklaşık 60 kişinin de Aksa Camii'ne girişine yasak getirildi.

22 Şubat Cuma günü, Filistinli Müslümanlar 2003'te İsrail işgal kuvvetleri tarafından ilk defa kapatıldığından beri El Aksa Camii'ndeki, “Rahmet/Merhamet Kapısı"nı açtı.

Rahmet/Merhamet Kapı'sının açılmasından kısa bir süre sonra İsrail Eski Eserleri İdaresi ‘Merhamet Kapısı'nı kontrol etmek için harekete geçti. Merhamet Kapısı'nın tüm duvar, tavan ve zemininde ölcüm yapmak için İsrail'li yetkililere izin verdi. Yapılan çalışmaların Rahmet/Merhamet Kapısı'nın Yahudi sinangona dönüştürme çabaları olduğu öğrenildi.

İsrail Eskileri İdaresi'nin attığı adımlar Kudüs'te Müslümanlar arasında endişe ile izlenirken; Sendika sözcüsü Assaf Farid, Müslümanlara Merhamet Kapısı'nın sinagoga çevirilmemesi için hareket etmeye ve kitlesel gösterilere çağırdı.

‘KUDÜS HALKI, MERHAMET KAPISI'NIN ÇALINMASINA İZİN VERMEYECEK'

Kudüs Vakıf Meclisi üyesi Hatem Abdülkader de, “İşgal devleti İsrail, Rahmet/Merhamet Kapısı'nı çalmak ve aşırılık yanlısı yerleşimciler için Yahudi sinagoguna dönüştürmek için çok tehlikeli bir program hazırlıyor. Kudüs halkı ise, İsrail mahkemesini tanımıyor ve El Aksa'daki İslami işaretlere karşı alınan kararlar, bunun sahada uygulanmasına izin vermeyecek” diyerek, Kudüs halkının, İsrail'in Rahmet Kapısı'nın statüsünü çalma planlarına şiddetle karşı çıkacağını vurguladı.

İsrail'in Rahmet/Merhamet Kapısı'nı sinagoga dönüştürme çalışmalarını doğrulayan Kudüs Müftüsü ve Aksa Camii baş İmamı Şeyh İkrime Sabri de; sabahın erken saatlerinde, İsrail Eski Eserleri Kurumu'nun düzinelerce çalışanın, Bab al-Rahma kilisesini İsrail polisinin koruması ile basıp, kilisenin resimlerini içten çektiğe ve kilisenin iç ve dış duvarlarında ölçümlerini aldığını söyledi.

Sabri, “bu saldırıları Rahmet/Merhamet Kapısı'nı kapatmaya ve iç özelliklerini değiştirerek onu gün ve saat boyunca aşırılıkçı yerleşimcilere tahsis edip yeni bir Yahudi sinagoguna dönüştürmek için bir ön hazırlık olarak değerlendirdi ve bu onlarla kalıcı bir yüzleşmeye yol açacak” dedi.

Kudüs'te araştırmacı ve uzman olan Jamal Amr ise, Kudüs şehri içindeki tüm durumların önümüzdeki günlerde patlamaya yol açacağını, işgal adımları ve merhamet kapısını zorla kapatma tehdidiyle sonuçlanacağını belirterek şöyle dedi:

“Merhamet Kapısı, dramatik olarak bir sinagoga dönüştürülmek üzeredir. Rahmet/Merhamet Kapısı sinagogu olarak adlandırılacak ve Fas Kapısı'nda olduğu gibi işgalci İsrail tarafından tam kontrol altında olacak ve bu adımlar Kudüs'te çok fazla endişe ve ihtiyat uyandıracak. Bu gelişmeler kritik saatler ve fırtına öncesi sessizlik!.”

Rahmet/ Merhamet Kapısı, El Aksa Camii'nin doğu duvarındaki Asbat Kapısı'nın 200 metre güneyinde yer alır ve caminin en eski bölümlerinden biri olan Eski Şehir'in doğu duvarının bir parçasıdır. Merhamet Kapısı'nın yapısı, hali hazırda Emevi dönemindedir, Fatimi döneminde kapatılmış, ayrıca İmam Ebu Hamid el-Gazali ve "Din Bilimlerinin Canlanışı" kitabının devrilmiş olduğu bir kubbe ile örtülmüş büyük salonlar içermektedir.

Son Düzenlenme Salı, 12 Mart 2019 13:47
Bu makaleyi paylaş

Yazar Hakkında

Beste Didem ÇAKI
Yorum yapmak için oturum açın

Haber Bülteni

E-posta adresini kaydederek haber bültenlerimize abone olun.
Top
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz. More details…