ERDOĞAN İLE TARTIŞMAKTAN NEFRET EDİYORUM

ABD'nin eski başkanı Obama ve o dönem başbakanlık görevinde bulunan Erdoğan'ın 2011 yılında yaptığı bir görüşmenin detayları, Obama'nın danışmanı Rhodes tarafından açıklandı. Rhodes, Erdoğan'ın Obama'ya sorduğu bir sorunun Obama'yı köşeye sıkıştırdığını ifade etti. Erdoğan'a cevap veremeyen Obama'nın görüşme sonrası danışmanına, "Erdoğan'la tartışmaktan nefret ediyorum" dediği aktarıldı.

ABD'nin eski başkanı Obama'nın eski ulusal güvenlik danışman yardımcısı Rhodes, Başkan Obama ile Erdoğan'ın arasında 2011 yılında geçen diyaloğu anlattı. 'Olduğu Gibi Dünya' isimli kitabında Erdoğan ile Obama arasındaki diyaloğu aktaran Rhodes, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu görüşmelerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Başkan Obama'ya zor anlar yaşattığını anlattı.

 

ABD eski başkanı Barack Obama'nın tüm ikili görüşmelerine katılan, eski ulusal güvenlik danışman yardımcısı Ben Rhodes, 'Olduğu Gibi Dünya' isimli kitabında Erdoğan ile Obama arasında geçen çarpıcı bir diyaloğu aktardı. Kitapta anlatılanlara göre 2011'deki Birleşmiş Milletler genel kurul görüşmeleri sırasında Erdoğan, Obama'ya bir hayli zor anlar yaşatmış.

Haber7'de yer alan haberde kitapta anlatılana göre 2011 yılında Erdoğan'la bir araya gelen Obama'nın ajandasında Filistin konusu da vardı. Görüşme sırasında Erdoğan Obama'ya bir yılda 180 derece nasıl dönüş yaptığını hatırlattı. Ben Rhodes'un aktardığına göre, Erdoğan Obama ile yaptığı görüşmede bıyık altından gülerek Obama'nın BM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmasındaki Filistin bölümünü okudu.

Erdoğan meseleleri detaylıca tartışmayı seviyordu. Obama Filistinlilerin BM aracılığıyla savunulamaz olduğunu öne sürdü. İsrail'le müzakere edilmeliydi diyerek Güney Sudan'ı örnek verdi.

Bu sözlerin ardından Erdoğan'dan Obama'yı köşeye sıkıştıracak soru geldi. Erdoğan'ın o sorusu:

kitap

''Güney Sudan için Kuzeyin senelerce yaptırıma uğraması gerekti. Aynısını İsrail için de mi öneriyorsun?''

Erdoğan'a cevap veremeyen Obama tepkisini daha sonra Ben Rhodes'a 'Erdoğan'la tartışmaktan nefret ediyorum' diyerek gösterdi.

Bu makaleyi Paylaş

Yazar hakkında

Haber Merkezi

Haber Merkezi Ekibi

E-posta This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

KİMLER ÇEVRİMİÇİ

136 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

HABER BÜLTENİ

Seçkin haberlerden haberdar olmak için haber bültenimize abone olunuz.
E-posta adresiniz kesinlikle üçüncü şahıslarla paylaşılmayacaktır.
Top
Web sitemizi geliştirmek için çerezleri kullanıyoruz. Bu Web sitesini kullanmaya devam ederek, kullanılan çerezlere izin veriyorsunuz. Daha fazla bilgi...