G7 BİRBİRİNE DÜŞTÜ, SUÇLAMALAR PEŞPEŞE

Kanada’daki G7 Liderler Zirvesi, krizle bitti. Liderler arasındaki gerilimi gösteren fotoğrafa, ABD Başkanı Trump’un attığı tweetler eşlik etti. Trump, Kanada Başbakanı Trudeau’yu “ikiyüzlü ve zayıf” olarak niteleyip, “ABD temsilcilerine sonuç bildirgesini onaylamamaları talimatını verdim ve bildiriyi imzalamayacağım” dedi.

Kanada’nın Charlevoix bölgesinde düzenlenen G7 Liderler Zirvesi’ne, ABD Başkanı Donald Trump ile zirveye katılan diğer liderler arasında yaşanan gerilim damga vurdu. Zirveye gerilimin hâkim olduğunu gösteren fotoğrafların tamamlayıcı unsuru ise Trump ve Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’un attığı tweetler oldu. Hem Trump hem de Bolton, G7’ye üye diğer ülke liderlerini hedef alarak, bir anlamda zirveye ilişkin çatlak iddialarını da doğruladı.

 

Zirveye en geç katılan ve en erken ayrılan lider olan Trump, Twitter hesabından Kanada Başbakanı Justin Trudeau’yu hedef aldı.

Trump, attığı tweetle Trudeau’ya, “Başbakan Justin Trudeau, ben ayrıldıktan sonra bir basın toplantısı düzenleyip ‘ABD Gümrük Vergileri’nin adeta hakaret olduğunu’ ve ‘itilip kakılmayacağını’ söyleyene kadar G-7 toplantılarımızda çok uysal ve nazik davrandı. Oldukça ikiyüzlü ve zayıf” ifadeleriyle yüklendi. Trump attığı tweetin devamında, ortak bildirgeye imza atmaktan vazgeçtiğini belirterek, “Justin’in basın toplantısındaki yanlış açıklamalarına ve Kanada’nın Amerikan çiftçi, işçi ve şirketlerine uyguladığı büyük gümrük vergilerinden dolayı ABD temsilcilerine, G-7 Sonuç Bildirgesini onaylamamaları talimatı verdim ve bildiriyi imzalamayacağım” ifadelerini kullandı.

Trump’ın açıklamalarına en sert tepki ise Fransa’dan geldi. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un ofisinden dün yapılan yazılı açıklamada, “Uluslararası iş birliği öfke krizleri ve düşünülmemiş açıklamalarla dikte edilemez” vurgusu yapıldı.

JOHN BOLTON DA DESTEK ÇIKTI

Trump’ın açıklamalarına Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’dan da tam destek geldi. Trump gibi Twitter hesabından açıklama yapan Bolton, Almanya tarafından servis edilen ve zirvedeki müzakere gerilimini yansıtan fotoğrafı ekleyerek attığı tweette, “Yine katılımcı ülkelerin ABD’yi kendi bankaları olarak gördüğü bir G7 zirvesi. Başkan bugün (Cumartesi) “yeter artık” diyerek, net tavır koydu” açıklamasını yaptı.

HERKES BİZİ SOYUYOR

Trump’ın Ticaret Danışmanı Peter Navarro ise Trudeau’yu hedef alarak, “Başkan Trump’la kötü niyetli diplomasi kuran ve onu arkasından bıçaklamaya çalışan tüm yabancı liderler için cehennemde özel bir yer var. Kötü niyetli Justin Trudeau, göstermelik basın konferansıyla bunu yaptı” dedi. ABD Başkanı Trump, getirdiği ek vergilere karşı çıkan G7 ülkeleri için, “Tıpkı kumbara gibi herkes bizi soyuyor” demişti.

Etiketler
Bu makaleyi Paylaş

Yazar hakkında

Beste Didem Çakı

Yurtdışı Haberleri Sorumlusu

E-posta This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

KİMLER ÇEVRİMİÇİ

126 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

HABER BÜLTENİ

Seçkin haberlerden haberdar olmak için haber bültenimize abone olunuz.
E-posta adresiniz kesinlikle üçüncü şahıslarla paylaşılmayacaktır.
Top
Web sitemizi geliştirmek için çerezleri kullanıyoruz. Bu Web sitesini kullanmaya devam ederek, kullanılan çerezlere izin veriyorsunuz. Daha fazla bilgi...