TAYLAND’DA MAĞARADA MAHSUR KALAN 12 ÇOCUK DA KURTARILDI

Tayland’da 23 Haziran'dan beri mağarada mahsur olan 12 çocuk ile antrenörleri kurtarıldı.

Tayland'da iki haftadır mağarada mahsur kalan 12 çocuk ve antrenörleri kurtarıldı. Chiang Rai Valisi Narongsak Osatanakorn kurtarma operasyonunun yerel saatle sabah 10.00'da başladığını bildirmişti. Vali yaptığı açıklamada sıra dışı bir durum beklemediklerini, mağarada 4 çocuk ve antrenör ile birlikte olan 3 deniz komandosunun ve doktorun da mağaradan çıkartılacağını açıklamıştı.

Vali, kurtarılan çocukların sağlık durumlarının iyi olduğu bildirildi. İki çocuğun akciğer iltihabının da tedavi edildiği açıkladı.

Kurtarma operasyonu için çocuklar 4 ayrı gruba ayrılmış, ilk grupta 4 çocuğun yer alacağı, diğer grupların ise 3'er kişilik olacağı, çocukların antrenörünün de son grupta yer alacağı belirtilmişti.

 

Her çocuğa iki dalgıç

Mağara içindeki dar geçitlerde her çocuğa iki dalgıç eşlik ediyor. Dalgıçlardan birisi çocuğu arkasından yüzerken, diğer dalgıç çocuğun önünden yüzerek çelik bir halatla çocuğa kılavuzluk ediyor. Dalış maskesi takılan çocuklar oksijen tüpü taşımıyor ve dalgıçın sırtındaki tüp yardımıyla nefes alıyor.

Dalış eğitimi olmayan ve bir kısmı yüzme bilmeyen çocukların, profesyonel dalgıçların bile birkaç saatte geçebildiği sel sularıyla kaplı bu geçit ve galerilerden çıkarılmasının büyük risk taşıdığı ifade ediliyordu.

Dalgıçlardan biri hayatını kaybetmişti

11 ila 16 yaşlarındaki 12 çocuk ile 25 yaşındaki antrenörleri, 23 Haziran'da Tham Luang Nang Non mağarasına yaptıkları gezide mağaranın girişinin sularla kapanmasının ardından içeride mahsur kalmıştı. Kayıp grup, mağarada 9 gün süren arama çalışmalarının ardından bulunmuş ancak mağaranın bu bölümünün yağmur sularıyla dolması nedeniyle dışarı çıkarılamamıştı.

Geçtiğimiz günlerde çocukların yanına giden profesyonel bir dalgıç su altında oksijensiz kalarak hayatını kaybetmişti.

Son Düzenlenme Salı, 10 Temmuz 2018 18:05
Etiketler
Bu makaleyi Paylaş

Yazar hakkında

Beste Didem Çakı

Yurtdışı Haberleri Sorumlusu

E-posta This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

KİMLER ÇEVRİMİÇİ

162 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

HABER BÜLTENİ

Seçkin haberlerden haberdar olmak için haber bültenimize abone olunuz.
E-posta adresiniz kesinlikle üçüncü şahıslarla paylaşılmayacaktır.
Top
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz. Daha fazla bilgi...