SOSYAL TİCARET, E-TİCARETİN YÜKSELEN TRENDİ Öne Çıkarılmış

‘E-ticarette sosyal ağların kullanılması’ olarak tanımlanan sosyal ticaret (S-Ticaret) dijital çağın yükselen alışveriş modeli. 2 milyar kullanıcılı Facebook, 1,5 milyar kullanıcıya sahip YouTube, 800 milyonluk Instagram gibi sosyal platformlar, mağazaların vitrini olmaya başladı. KPMG Türkiye, perakende alışkanlıklarını sarsan e-ticaretin yeni kanalı ‘sosyal ticaret’i araştırdı. Beş yılda 10 kat büyüyen sosyal ticaret, gelen Z kuşağının da etkisiyle perakendede yıkıcı etki yaratacak.

DOLARIN EĞEMENLİĞİ ÇÖKÜYOR Öne Çıkarılmış

Commerzbank Başekonomisti Jörg Kraemer, “Doların dünyadaki kilit para birimi statüsü çöküyor. Bu kısmen, ABD dolarını sınır ötesi işlemler için daha az cazip hale getiren, bin yıldan bu yana sürdürülen ABD yaptırım politikasından kaynaklanıyor." dedi. Kraemer, doların dünyadaki kilit para birimi statüsünün çöküşe geçtiğini belirterek, bunun kısmen bin yıldan bu yana sürdürülen ABD yaptırım politikasından kaynaklandığını öne sürdü. Kraemer, yayımladığı bir raporunda doların dünya para birimi olarak geleceğine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

OTOMOBİLDE HURDA İNDİRİMİ 10 Bin TL Öne Çıkarılmış

Otomobillere hurda indirimi düzenlemesi Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre ÖTV matrahı 46 bin lirayı aşmayan araçlar için 10 bin liralık ÖTV muafiyeti sağlanacak. Otomobillere hurda indirimi düzenlemesi Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre ÖTV matrahı 46 bin lirayı aşmayan araçlar için 10 bin liralık ÖTV muafiyeti sağlanacak.

DEVREMÜLK SOYGUNUNUN ÖNÜ KESİLEMİYOR Öne Çıkarılmış

Sadece bir ildeki devre mülk mağdurlarının sayısının 300'ü bulduğunu kaydeden Bursa Tüketiciler Derneği Başkanı Sıtkı Yılmaz, kanuna aykırı devre tatil ve devre mülk satışlarına son verilmesi için etkin denetim istediklerini, bunun için mağdurların listesini vermeye hazır olduklarını bildirdi.

Yılmaz, yaptığı yazılı açıklamada, devre tatil ve devre mülk satış sözleşmeleri üzerinden tüketicilerin dolandırıldığını, ciddi mağduriyetler yaşandığını belirtti.

Tüketici Kanunu'nun emredici hükümleri doğrultusunda tüketicinin satıştan bir gün önce bilgilendirilmesi gerekirken aynı gün satış yapıldığına dikkati çeken Yılmaz, "Satışlar resmi bir şekilde yapılmamakta, tüketiciye cayma bildirimi verilmemektedir. İmar izni olmayan parseller de satış sözleşmelerine dâhil edilmektedir." ifadelerini kullandı.

KASALARINI DOLDURUYORLAR

Yılmaz, devre mülklerin tüketiciye zamanında teslim edilmediğini de belirterek, şunları kaydetti:

"Bu şekilde tüketicinin cebinden haksız kazanç sağlanmakta. Şirketin biri, satış sözleşmeleri üzerinden tüketiciyi âdeta yolmuş ve kasalarını doldurmuş. Verilen hukuk mücadelesiyle Tüketici Mahkemeleri, paraların iadesine karar verince şirket, kasalarını boşaltmış ve farklı bir isimle yeni bir şirket kurmuştur. Aynı şirket usulsüzlüklerine devam etmiş, yargı kararları birikince tüketiciye parasını ödememek için tekrar şirketin kasaları boşaltılmış ve üçüncü bir şirket kurulmuştur."

TEK İLDE 300 MAĞDUR

Devre mülk dolandırıcılığı yapanların tüketicinin kesesinden lüks oteller inşa ettiğini vurgulayan Yılmaz, "Devre tatil ve devre mülklerle ilgili mağduriyetlerin ezici çoğunluğu Yalova'da yaşanıyor. Derneğimize sadece bu kentten 300'ün üzerinde başvuru yapıldı. Kanuna aykırı ve keyfi yapılan satışlara son verilmesi için etkin bir denetim istiyoruz. Mağdurların listesini vermeye hazırız." ifadelerini kullandı.

Yılmaz, Ankara'da 10 Mayıs'ta toplanan Tüketici Konseyi'nde söz konusu sorunu dile getirdiğini ve bunun resmi kayıtlara geçtiğini belirterek, mahkeme kararlarına rağmen yaşanan mağduriyetlerin çözümü için gerekli tedbirlerin alacağına inandıklarını kaydetti.

KİRADA KUR ISRARI AVM’LERİ YIPRATTI Öne Çıkarılmış

Döviz kurlarındaki yükselişten dolayı maliyeti artan perakendecilerin, bazı AVM'lerin günlük kurdan fatura düzenlemekte ısrar etmesi nedeniyle beli iyice bükülüyor. AVM ve perakende sektörü temsilcileri AVM'lerdeki dövizli kiralara ilişkin değerlendirmede bulundu.

İŞTE YÜZDE 20 İNDİRİMLİ PROJELERİN LİSTESİ Öne Çıkarılmış

KONUTDER, GYODER ve İNDER üyesi 41 firma dün, 15 Mayıs-15 Haziran tarihleri arasında konutları yüzde 20 indirimle satacaklarını duyurmasının ardından firmaların indirim yapacağı 150 projenin ismi duyuruldu.

MOBİLYA SEKTÖRÜNDE DURUM VAHİM Öne Çıkarılmış

Son açıklanan veriler, teşvik bekleyen mobilya sektöründe durumunun çok parlak olmadığını teyit ediyor. Mobilya sektöründe son aylarda vergi indirimi talebi tekrar sıklıkla gündeme geliyor. Sektöre geçen yıl getirilen ve 8 ay uygulanan vergi indirimi satışlara büyük bir canlılık getirmişti. Vergi indiriminin geçerli olduğu son ay olan eylülde sektörün üretim artışı yıllık bazda yüzde 65’i bulmuştu. Ancak vergi indiriminin son bulmasıyla sektör tam anlamıyla frene bastı. Son aylarda üretim artmak bir yana imalat geriliyor. Tüketicilerin de mevcut dönemde dayanıklı mal harcaması yapmak konusunda temkinli davranması kısa vadeli beklentileri olumsuz etkiliyor.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, kara yollarında geçiş ihlaline ilişkin para cezalarına yüzde 60 oranında indirim getiren düzenlemenin de bulunduğu kanun teklifini kabul etti.

GYODER, İNDER VE KONUTDER YÜZDE 20 İNDİRİM YAPIYOR Öne Çıkarılmış

GYODER, İNDER ve KONUTDER peşin ve konut kredili satışlarda yüzde 20 indirim ve yüzde 5 peşinat kampanyası başlattı. Kampanya 15 Haziran'a kadar 30 gün süreyle geçerli olacak.

KAMUYA 110 BİN PERSONEL ALIMI YAPILACAK Öne Çıkarılmış

36 bin sağlık personeli, 20 bin öğretmen, 15 bin Adalet Bakanlığı personeli, 9 bin 500 diyanet personeli ve diğer kamu personelleri dâhil olmak üzere kamuya toplam 110 bin personel alınacak.

50 BİN GİRİŞİMCİ KADIN Öne Çıkarılmış

Son yıllarda yapılan düzenleme ve kadınlara yönelik pozitif ayrımcılıklar kadın istihdamına ciddi katkı yapsa da çalışma hayatında kadın ve erkek eşitliğinin hala gerisindeyiz. Bu konunun nedenlerini ve yapılması gerekenleri Kadın Girişimcileri Derneği (KAGİDER) Başkanı Sanem Oktar ile konuştuk.

AVM’LER, TERZİ, BERBER, KUAFÖR ESNAFINI BİTİRİYOR Öne Çıkarılmış

Türkiye’de serbest meslek sahibi ve kendi hesabına çalışanların toplam istihdam içindeki payı 5 yılda yüzde 35,9’dan yüzde 32,7'ye geriledi.

İSTANBUL, TÜRKİYE'NİN EN PAHALI ŞEHRİ Öne Çıkarılmış

2017 yılında Türkiye ortalaması baz alınarak hazırlanan rapora göre, İstanbul en pahalı şehir olurken, bu oranın yüzde 14,75 olduğu anlaşıldı.

AİR FRANCE BATABİLİR Öne Çıkarılmış

2,5 aydır çalışanları grevde olan ulusal havayolu şirketi Air France için Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire'den çok çarpıcı bir açıklama geldi. Le Maire Air France`ın gerekli adımlar atılmadığı taktirde yok olma riskiyle karşı karşıya olduğunu söyledi.

INSTAGRAM’DAN E- TİCARET İÇİN ÖDEME YONTEMİ Öne Çıkarılmış

Instagram yeni duyurduğu özelliği ile e-ticaret yapan hesapların işlerini kolaylaştırmayı planlıyor. Şu an için belirli profillerde aktif olan özellik, yakın zamanda tüm kullanıcıların hizmetine sunulacak.

EMEKLİ OLMADAN 1500 TL MAAŞ Öne Çıkarılmış

Emeklilik, kadın-erkek herkesin en büyük beklentisi. Ancak SGK'dan emekli olmak için uzun yıllar çalışmak gerekiyor. Ayrıca çalışılan tüm sürelere ilişkin primlerin de SGK hesabına yatması ve yaş şartının yerine getirilmiş olması gerekiyor. Emekli olmadan da 3 ayda bir 1500 lira alınabilir. Peki, emekli olmadan emekli maaşı almanın yolları neler?

KDV VE ÖTV'DE KAPSAMLI DÜZENLEME Öne Çıkarılmış

Bakanlar Kurulu'nun aldığı aldığı kararlar doğrultusunda kapsamlı bir KDV ve ÖTV düzenlemesi yapıldı. Alınan kararlar Resmi Gazete'de yayımlandı. Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan Bakanlar Kurulu kararıyla birçok alanda vergi indirimi yapıldı.

OFİS VE MAĞAZA KİRALARINDA DÜŞÜŞ Öne Çıkarılmış

Cushman&Wakefield tarafından hazırlanan rapora göre yılın ilk çeyreğinde 2017'nin aynı dönemine göre cadde mağazaları ve ofis kiraları kura bağlı olarak yüzde 22'ye varan oranlarda geriledi. Ticari gayrimenkul danışmanlık şirketi Cushman&Wakefield tarafından hazırlanan "Türkiye Pazar Analizleri 2018 Birinci Çeyrek Ofis, Perakende, Sanayi ve Lojistik" başlıklı raporuna göre, İstanbul'da ofis kiralarında gerileme devam ediyor.

Page 1 of 4

KİMLER ÇEVRİMİÇİ

30 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

HABER BÜLTENİ

Seçkin haberlerden haberdar olmak için haber bültenimize abone olunuz.
E-posta adresiniz kesinlikle üçüncü şahıslarla paylaşılmayacaktır.
Top
Web sitemizi geliştirmek için çerezleri kullanıyoruz. Bu Web sitesini kullanmaya devam ederek, kullanılan çerezlere izin veriyorsunuz. Daha fazla bilgi...