Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /homepages/8/d714733661/htdocs/libraries/cms/application/cms.php on line 470
EKONOMİ

USTALIK BELGESİ OLMAYAN LOKANTA AÇAMAYACAK Öne Çıkarılmış

Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Başkanı Aykut Yenice, 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu'na istinaden lokanta açmak isteyen kişinin ustalık belgesinin bulunması gerektiği ancak 2005 yılında çıkarılan 5174 Sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanunu'nun 102. maddesindeki "esnaf sicile kaydolurken ustalık belgesi istenmez" ibaresinin konulması nedeniyle "ustalık belgesi" olmadan birçok lokantanın açıldığını söyledi.

Bu durumun haksız rekabete yol açtığını vurgulayan Yenice, kanunun değişmesi için yıllarca mücadele ettiklerini belirtti.

Haksız rekabete son verilmesi için federasyon olarak geçtiğimiz nisan ayında İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğüne yazıyla başvurduklarını anımsatan Yenice, müracaatlarına verilen cevabi yazıda konunun olumlu neticelendiğini söyledi.

FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Bayraktar, "Bize gelecek tüm fındığa talibiz. 50 bin ton, 100 bin ton, 150 bin ton hepsine talibiz, ne gelirse alacağız, bir kısıtlamamız yok." dedi.

Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (FİSKOBİRLİK) Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, yaptığı açıklamada, 4 yıldır piyasanın bir miktar üzerinde fiyatla fındık aldıklarını, bu yıl da tüm bölgelerde alım yapacaklarını belirtti.

Kendilerine gelecek tüm fındığı alacaklarını ifade eden Bayraktar, "Emanet olabilir, peşin olabilir, hiçbir sıkıntımız yok. Hazırlık aşamasındayız, sezona da çok rahat gireceğiz." diye konuştu.

Bayraktar, piyasayı speküle etmemek için alım fiyatı açıklamak istemediklerini dile getirerek, şöyle devam etti:

ALTINDA HAVALE-EFT VE NAKİT ÖDEME DÖNEMİ Öne Çıkarılmış

Altın Transfer Sistemi ile altın artık yastık altından çıkıp nakit ödeme aracı olacak. Bir bankada altın cinsinden hesabı olan müşteri, ATS ile altınını başka bir bankadaki hesabına veya başkasına elektronik işlem hızında gönderebilecek.

İstanbul Takas ve Saklama Bankası A.Ş. yaptığı açıklama ile bir bankada altın cinsinden hesabı olan müşterinin Altın Transfer Sistemi’yle altınını başka bir bankadaki hesabına veya başkasına elektronik işlem hızında gönderebileceğini duyurdu.

Uygulama ile Altın nakit ödeme aracı oldu. Takasbank, ‘kişiden kişiye altın transfer sistemi’ni hizmete açtı. Altın hesaplarının mobilite kazandığı sistemle artık altın yastık altından çıkıp nakit ödeme aracı olacak.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

GENÇ İŞSİZLİK SON 2 YILIN EN DÜŞÜK SEVİYESİNDE Öne Çıkarılmış

Türkiye'de genç işsizlik oranı nisanda yüzde 16,9 ile son 23 ayın en düşük seviyesine gerilerken, söz konusu oranla Avrupa Birliği (AB) ve Avro Bölgesi ortalamalarına yakın bir performans yakalandı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) verilerinden derlenen bilgiye göre, nisanda işsiz sayısı, geçen yılın aynı dönemine kıyasla 201 bin kişi azalarak 3 milyon 86 bin kişi olurken, 15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta işsizlik oranı 2,9 puanlık azalışla yüzde 16,9 olarak belirlendi. Söz konusu rakamla genç işsizlik oranında 23 ayın en düşük seviyesi yakalandı. Genç işsizlik oranı en son Mayıs 2016'da yüzde 17,4 seviyesindeydi.

Bu yılın nisan ayında geçen yılın aynı ayına kıyasla genç işsizlik oranı kadınlarda yüzde 24,6'dan yüzde 22'ye, erkeklerde yüzde 17,2'den yüzde 14,1'e geriledi.

4.5 MİLYON ÇALIŞAN İÇİN BES KESİNTİSİ BAŞLIYOR Öne Çıkarılmış

Bireysel Emeklilik Sistemine (BES) otomatik katılımın, 2018 yılı son etabı başlıyor. 200 bin iş yerinde, 45 yaş altı çalışan 4.5 milyon kişi, ağustosun ilk haftasında işverenleri tarafından sisteme dahil edilecek. Çalışanların maaşlarından, prime esas kazancın yüzde 3’ü kesilerek, yine işverenleri tarafından emeklilik şirketlerine aktarılacak.

Otomatik BES uygulaması 2017’nin başında başladı; ilk etapta, 2017’nin ocak ayında, bin ve üzeri çalışanı olan özel sektör işyerleri sisteme giriş yaptı. Geçen yılın nisan ayında 250-1000 arası çalışanı olan özel sektör işyerleri ile tüm memurlar BES’e dâhil olurken, temmuzda da 100-250 arası çalışanı olan şirket çalışanları giriş yaptı.

Hükümetin yaptığı yasal düzenlemeler ve iyileştirmeler kapsamında son 4 yıllık dönemde 23 bin 58 şehit yakını, gazi ve gazi yakını kamuda istihdam edildi. 2002'ye kadar istihdam hakkından yararlananların sayısı 6 bin 315 olurken bu tarihten sonra atılan adımlarla geçmişten bugüne kadar kamuda istihdam edilen şehit yakını, gazi ve gazi yakınlarının sayısı 39 bin 552'ye ulaştı.

Hükümetin yaptığı yasal düzenlemeler ve iyileştirmeler kapsamında son 4 yıllık dönemde 23 bin 58 şehit yakını, gazi ve gazi yakını kamuda istihdam edildi. Türkiye'de son 16 yıllık dönemde şehit yakını, gazi ve gazi yakınları için birçok yeni yasal düzenleme ve var olan haklarına yönelik çok sayıda iyileştirme hayata geçirildi.

Şehitlerin emanetlerine sahip çıkmak, daha iyi şartlarda, güven içerisinde yaşamlarını sürdürmeleri amacıyla yeni dönemde Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığınca yürütülecek çalışmaların en önemlilerinden birini kamuda istihdam hakkı oluşturdu.

TAŞIMA İŞİ ARTIK HER ARAÇLA YAPILAMAYACAK Öne Çıkarılmış

Gıda enflasyonuyla mücadele kapsamında meyve ve sebze taşımada da yeni döneme geçiliyor. Kasası açık araçlarda taşıma işlemi sona erecek. 1 Ocak 2019'a kadar belirli iç sıcaklık ve nem şartına sahip belgeli frigorifik araçlar olması şartı aranacak. Araçların bu kriterlere uygunluğunun kontrolü için TSE tarafından muayene işlemlerine başlandı.

Ticaret Bakanlığı, meyve ve sebze taşıma sırasında oluşan zayi oranının düşürülmesi ve bu yolla gıda enflasyonunun önlenmesi için çalışma yürütüyor.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi kapsamında ilaç fiyatlarına ilişkin de düzenleme getirildi. Sağlık Bakanlığı'nın teklifi üzerine ilaç fiyatlarının tespitine ilişkin usul ve esaslar yeni dönemde artık Cumhurbaşkanı tarafından belirlenecek.

Cumhurbaşkanlığı sistemine geçişte yeni sistemin yönetim altyapısı peş peşe yayımlanan Kanun Hükmünde Kararnameler ile düzenlendi.

Çıkartılan kararnameler arasında en dikkat çekici olanlardan biri ise ilaç fiyatlarına yönelik oldu.

250 BİN TL VE ÜZERİ BORCU OLANLAR İFŞA EDİLECEK Öne Çıkarılmış

Maliye Bakanlığı 250 bin lira ve üzerinde vergi borcu veya cezası bulunan mükellefleri açıklayacak. Vadesi geçtiği halde ödenmemiş vergi ve cezaların ilanı 17 Ağustos-17 Eylül tarihleri arasında Türkiye genelindeki vergi dairelerine asılacakken, listeler Gelir İdaresi Başkanlığının internet sitesinden de yayınlanacak.

Maliye Bakanlığınca, kesinleşen vergi ve cezalarla vadesi geçtiği halde ödenmemiş vergi ve cezalar açıklanacak. Maliye Bakanlığının Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, Bakanlık, bu yıl açıklanacağı kesinleşen vergi ve cezalarla vadesi geçtiği halde ödenmemiş vergi ve cezaların ilanını 17 Ağustos-17 Eylül tarihleri arasında Türkiye genelindeki vergi dairelerinin ilan koymaya mahsus yerlerinde asmak suretiyle, 24 Eylül-9 Ekim tarihleri arasında ise Gelir İdaresi Başkanlığının internet sitesinden yapacak.

'YOUTUBER'LARA VERGİ TAKİBİ Öne Çıkarılmış

Facebook, Instagram ve Twitter'ın yanı sıra YouTube'da oluşturdukları kanallarda, videoların tıklanması nedeniyle elde ettiği gelirleri 26 bin lirayı aşan fenomen ya da içerik üreticilerinin kazançları vergilendiriliyor.

Facebook, Instagram ve Twitter'ın yanı sıra YouTube'ta oluşturulan kanallarda, videoların tıklanmasıyla elde edilen gelirleri 26 bin lirayı aşan fenomen ve içerik üreticilerinin kazançlarının vergilendirildiği, devletin ilgili birimlerinin bu kişilerin banka hesap hareketlerini, yapılan işlemleri takip ettiği, suistimalleri anında denetlediği bildirildi.

Fenomen ya da içerik üreticilerinin 18 yaşından küçük olmasının vergi mükellefliği bakımından herhangi bir serbestlik getirmediğine dikkati çeken uzmanlar, sosyal medyada müstear isimle açılan hesaplardan gelir elde eden kullanıcıların aynı mevzuata tabi olarak Gelir Vergisi ödemesi gerektiğini kaydetti.

15 AY VADELİ FAİZSİZ FİNANS İMKÂNIYLA OTOMOBİL Öne Çıkarılmış

Otomotiv sektörü iç pazarda daralmaya devam ediyor. Markalar ise sıkıntıyı yeni kampanyalarla aşmaya çalışıyor.

Türkiye'de 2018'in ilk 6 ayında geçen yılın aynı dönemine göre otomobil satışları yüzde 9,82 azalarak 275 bin 870, hafif ticari araç satışları ise yüzde 18,64 gerileyerek 77 bin 478 olarak gerçekleşti. Pazardaki daralmaya karşı markalar, temmuz ayında aralarında hurda teşvikine ek olarak gerçekleştirdikleri indirim veya 40 bin liraya kadar 15 ay vadeli faizsiz finansman imkânının da yer aldığı kampanyalar hazırladı.

TOKİ, temmuz ve ağustos aylarında 2 bin 241 konutun ihalesi için tarihleri belirledi. Temmuz ayında sırasıyla İstanbul'da 224, Kırşehir'de 127, Mersin'de 262, Zonguldak'ta 307 konutun, ağustosta ise Van'da 177, Bingöl'de 130, Aydın'da 215, Şanlıurfa'da 537, Denizli'de 148 ve Düzce'de 56 konutun ihalesi gerçekleştirilecek. Yapılan ve yapılacak ihalelerinin ayrıntılı bilgisine www.toki.gov.tr adresinden ulaşılabilecek.

TOKİ Başkanı Ergün Turan, yaptığı yazılı açıklamada, TOKİ'nin, 81 ilde 600'ü aşkın şantiyede sosyal yaşam projesi ile dar gelirli vatandaşları konut sahibi yapmaya devam ettiğini bildirdi.

Piyasa koşullarında ev sahibi olması güç olan dar ve orta gelirli vatandaşlar için yıllardır dost eli yaklaşımıyla hizmetlerini sürdürdüklerini vurgulayan Turan, yılın ilk yarısında 63 ihalede 20 bin 973 konutun ihalesini gerçekleştirdikleri bilgisini verdi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Palandöken, konut kampanyasının devam etmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Konutlarda ve kredi faizlerinde indirim kampanyasının devam etmesi, sürekli olmayacaksa bile en az 3 ay daha uzatılması doğrudan piyasaları canlandıracaktır" ifadesini kullandı.

Palandöken, yazılı açıklamasında, konut satışlarının artmasının ülke ekonomisi için önemine işaret ederek, geçen aylarda bankaların faiz indirimleri ve konut sahiplerinin fiyatları aşağı çekmesinin olumlu sonuçlar getirdiğini hatırlattı.

Bankalardaki yüksek faizlerin ev almak isteyen vatandaşları zorladığının altını çizen Palandöken, şunları kaydetti:

Dünya genelinde her 100 işverenden 45’i yetenekli iş gücü bulmakta zorlanıyor. ManpowerGroup 2018 Yetenek Açığı Raporu’na göre dünyadaki işverenler 2007’den beri görülen en yüksek yetenek açığıyla karşı karşıya... Türkiye, yüzde 66 yetenek açığı oranı ile dünya genelinde altıncı sırada yer alıyor.

Küresel iş gücü çözümleri kuruluşu olan ManpowerGroup’un 2018 Yetenek Açığı Raporu’na göre dünyadaki işverenler 2007’den beri görülen en yüksek yetenek açığıyla karşı karşıya kaldı.

Dünya genelinde her 100 işverenden 45’i yetenekli işgücü bulmakta zorlandığını belirtiyor. Bu oran, 2016/2017 yetenek açığı araştırmasına göre yüzde 5 daha yüksek. Türkiye’deki yetenek açığı ise 2016/2017 araştırmasına göre bir azalma göstermiyor ve yine yüzde 66 olarak ölçülüyor. Türkiye bu yetenek açığı oranıyla dünya genelinde 6’ncı sırada yer alıyor.

KADIN ESNAF SAYISI SON 5 YILDA YÜZDE 50 ORANINDA ARTTI Öne Çıkarılmış

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "2013'te 185 bin 430 olan kadın esnaf ve sanatkâr sayısı Haziran 2018 sonu itibarıyla 92 bin 525 artarak 277 bin 955 oldu." dedi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 2013'te 185 bin 430 olan kadın esnaf ve sanatkâr sayısının Haziran 2018 sonu itibarıyla 277 bin 955'e yükseldiğini belirtti.

Palandöken, yazılı açıklamasında, kadın esnaf ve sanatkâr sayılarına ilişkin bilgi verdi.

Kadın esnaf ve sanatkâr sayısının son 5 yılda yüzde 50 arttığını kaydeden Palandöken, "2013'te 185 bin 430 olan kadın esnaf ve sanatkâr sayısı Haziran 2018 sonu itibarıyla 92 bin 525 artarak 277 bin 955 oldu. Kadınların toplam esnaf ve sanatkâr içindeki oranı ise yüzde 16,06 olarak kayıtlara geçti." ifadelerini kullandı.

2018'in en çok satılan otomobilleri belli oldu. Yeni yılda da büyük bir rekabet içine giren otomobil üreticilerinin tamamı istediği başarıyı ne yazık ki yakalayamadı. Otomobil tutkunları bu yıl tercihini başta yakıt performans araçları ve fiyat performans araçlarına yönlendirdi.

Otomotiv devleri 2018’’in başında yaptıkları lansmanlar ile yeni model araçlarını hayranlarının beğenisine sundu. Yeni yıl ile tüm dünyada satışa sunulan bu araçlar ise kullanıcıları ile buluşturularak rekabet başlatıldı.

Türkiye’de Otomotiv Distribütörleri Derneği ise 2018 yılı içerisinde en çok satılan araçların listesini oluşturdu. İşte o liste doğrultusunda Türkiye’de en çok satılan otomobil markaları ve satış rakamları.

Audi A4

1.010 adet satıldı

Honda CR-V

1.026 adet satıldı.

Skoda Fabia

1.075 adet satıldı.

BMW 3 Serisi

1.084 adet satıldı.

Mercedes-Benz E

1.145 adet satıldı.

Seat Ibiza

1.150 adet satıldı.

Kia Cerato

1.165 adet satıldı.

Dacia Lodgy

1.200 adet satıldı.

Ford Tourneo Courier

1.251 adet satıldı.

Audi A3 Sedan

1.834 adet satıldı.

BMW 5 Serisi

1.444 adet satıldı.

Volkswagen Jetta

1.504 adet satıldı.

Toyota C-HR

1.523 adet satıldı.

Volkswagen Tiguan

2.137 adet satıldı.

Nissan Micra

1.573 adet satıldı.

Fiat Linea

1.582 adet satıldı.

Renault Clio Sport Tourer

1.930 adet satıldı.

Opel Corsa

1.998 adet satıldı.

Hyundai Yeni Elantra

2.674 adet satıldı.

Ford Kuga

2.392 adet satıldı.

Hyundai Yeni Tucson

2.697 adet satıldı.

Seat Leon

2.978 adet satıldı.

Citroen C-Elysee

3.097 adet satıldı.

Peugeot 3008

3.608 adet satıldı.

Skoda Superb

3.471 adet satıldı.

Mercedes-Benz C

3.919 adet satıldı.

Dacia Sandero

3.994 adet satıldı.

Skoda Octavia

3.893 adet satıldı.

Hyundai Accent Blue

4.401 adet satıldı.

Volkswagen Polo

5.535 adet satıldı.

Peugeot 301

4.869 adet satıldı.

Opel Astra Sedan

4.869 adet satıldı.

Volkswagen Golf

5.102 adet satıldı.

Renault Symbol

5.541 adet satıldı.

Ford Focus

6.098 adet satıldı.

Nissan Qashqai

6.339 adet satıldı.

Hyundai i20

6.780 adet satıldı.

Dacia Duster

6937 adet satıldı.

Honda Civic

9.060 adet satıldı.

Toyota Corolla

9.192 adet satıldı.

Volkswagen Passat

9.501 adet satıldı.

Opel Yeni Astra HB

12297 adet satıldı.

Renault Clio

14 bin 856 adet satıldı.

Fiat Egea Sedan

16 bin 898 adet satıldı.

Renault Megane Sedan

18 bin 406 adet satıldı.

Değişiklik kapsamında, kart çıkaran kuruluşlar limit azaltma taleplerini işleme almadan önce, kart hamilinden talebinin ilgili kart limitini veya toplam kart limitini azaltmaya yönelik olduğuna ilişkin açık beyan alacak.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), banka ve kredi kartları hakkında yönetmeliğinde değişikliğe giderek, kart hamillerinin sözleşme değişikliğine ilişkin haklarında düzenleme yaptı.

BDDK'nın, Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmeliğin'de değişiklik içeren yeni yönetmeliği, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Banka kartları ve kredi kartlarının çıkarılmasına, kullanımına ve kartlı ödemeler sisteminde yer alan kuruluşların faaliyet esaslarına ilişkin usul ve esasları düzenleyen tebliğde, sözleşme değişikliklerine ilişkin hükümlerin yer alındığı bölümde değişikliğe gidildi.

E-TİCARET SİTELERİ KAPANIYOR AMA PAZAR DA BÜYÜYOR Öne Çıkarılmış

Türkiye’de faaliyet gösteren e-ticaret sitelerinin sayısı son 4 yıldır sürekli düşerken, pazardaki rekor büyüme dikkat çekiyor.

Türkiye Bilişim Sanayicileri Derneği’nin (TÜBİSAD) aylık en az 15 bin ziyaretçisi olan e-ticaret sitelerini temel alarak 2014 ve 2018’de hazırladığı raporların karşılaştırılması, sektördeki büyüme verilerini ortaya çıkardı. Buna göre, e-ticaret sitelerinin sayısı sürekli düşse de yıllık büyüme rakamı ortalaması yüzde 32 oldu.

Her iki raporun kıyaslanması sonucu dikkat çeken ana başlıklar şöyle:

Page 1 of 10

KİMLER ÇEVRİMİÇİ

153 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

HABER BÜLTENİ

Seçkin haberlerden haberdar olmak için haber bültenimize abone olunuz.
E-posta adresiniz kesinlikle üçüncü şahıslarla paylaşılmayacaktır.
Top
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz. Daha fazla bilgi...