Emlak

PROFESYONELLİK GEREĞİ TESİS YÖNETİMİ SEKTÖRÜNE TALEP ARTIYOR

Apartman ya da bina sakinlerinin Kat Mülkiyeti Kanunu'na yabancı olmaları, komşularıyla karşı karşıya gelmek istememeleri "tesis yönetimi" sektörüne talebi artırıyor.

Son yıllarda hem dünyada, hem de Türkiye'de giderek önem kazanan tesis yönetiminin, sürekli gelişen yapısıyla en fazla istihdam sağlayan sektörlerden biri olduğunu belirten Tesis Yönetim Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Levent Alatlı, tesislerin, insanların yaşadığı veya çalıştığı bina ve iş merkezlerinden, plaza, site, rezidans, alışveriş merkezi, fabrika, hastane, otel, stadyum, okullara uzanan bir çeşitlilik gösterdiğine işaret eden Alatlı, her tesisin bina yönetimi, bakım, güvenlik, temizlik, finansman, ilaçlama, bahçe ve peyzaj gibi bir dizi ihtiyacı bulunduğunu dile getirdi.

 

Tesis yönetimi için bina maliklerinin kendi içinden yönetici çıkarabildiğini veya profesyonel yönetici tercih ettiğini anlatan Levent  Alatlı, ancak çok sayıda bağımsız bölümden oluşan binalar için profesyonel yönetime ihtiyaç bulunduğunu belirtti.

SEKTÖRDE 49 BİN 275 KİŞİ ÇALIŞIYOR

“Yapılan her yeni bina tesis yönetimi için yeni bir iş ve istihdam alanı oluşturuyor” diyen  Alatlı, tesis yönetim sektörüne ilişkin şunları söyledi:

"Her bina için güvenlik, temizlik görevlisi, teknisyen, yönetici gibi görevlilere ihtiyaç var. Sektörümüzde vasıfsız elemanlar yanında teknik lise, ticaret lisesi veya üniversite mezunları için de iş imkânları var. Derneğimiz üyesi sadece 19 firmanın çalışan sayısı bile 49 bin 275 kişi. Dolayısıyla binlerce firmanın çalıştığı tesis yönetim sektörü Türkiye’nin en fazla istihdam sağlayan sektörleri arasında. Her yeni bina, yeni istihdam sağlıyor."

tesis yonetimi

YÖNETİCİLER KAT MÜLKİYET KANUNDAN HABERDAR DEĞİL

Birçok apartman yöneticisinin Kat Mülkiyeti Kanunu'ndan haberdar olmadığını vurgulayan apartman yönetimi konusunda hizmet veren Ankara merkezli Odyosi Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Vural da bu yöneticilerin fevri kararlar alarak ya adaletsiz ya da yanlış bir yönetim sergilediklerini savundu.

Vural, konutların toplu yaşam alanları olduğunu hatırlatarak, "Yaşam alanlarımızın daha nezih bir yer olmasını sağlamak için doğru yönetim sergilemek, bunun için de matematik, finans, muhasebe, insan ve iş yönetimi, kanun ve hukuk bilmek gerekiyor." diye konuştu.

Bu makaleyi Paylaş

Yazar hakkında

Volkan Çakı

Satınalma ve satış uzmanı

E-posta This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

KİMLER ÇEVRİMİÇİ

133 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

HABER BÜLTENİ

Seçkin haberlerden haberdar olmak için haber bültenimize abone olunuz.
E-posta adresiniz kesinlikle üçüncü şahıslarla paylaşılmayacaktır.
Top
Web sitemizi geliştirmek için çerezleri kullanıyoruz. Bu Web sitesini kullanmaya devam ederek, kullanılan çerezlere izin veriyorsunuz. Daha fazla bilgi...