Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /homepages/8/d714733661/htdocs/libraries/cms/application/cms.php on line 470
KİMYA SEKTÖRÜ, 2018'DE 18 MİLYAR DOLARLIK İHRACAT HEDEFLİYOR

Ekonomi

KİMYA SEKTÖRÜ, 2018'DE 18 MİLYAR DOLARLIK İHRACAT HEDEFLİYOR

Türkiye ihracatının ilk üç sektöründen biri olan kimyada hedef yükseltildi. Geçen yıl 16,1 milyar dolar ihracat gerçekleştiren sektörün bu yılsonu hedefi 18 milyar dolar oldu.

2017 yılını 16,1 milyar dolar ihracat ile kapatan kimya sektörü, 2018 yılında 18 milyar dolarlık ihracat hedefliyor. Mart ayında Şubat ayına göre yüzde 23,5 artarak 1 milyar 565 milyon dolar ihracat gerçekleştiren kimya sektörü, yılın üç aylık döneminde ise geçen yıla kıyasla ihracatını yüzde 1,85 artırarak 4 milyar 186 milyon dolar ihracata ulaştı.

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) geçtiğimiz yıl en fazla ihracat yapan üyelerini başarılarından dolayı ödüllendirdi. İKMİB İhracatın Yıldızları Ödülleri töreninde 24 kategoride 120 ödül sahiplerini buldu.

16 Nisan’da yapılacak olan İKMİB seçimlerinde görevini yeni başkana teslim edecek olan Murat Ayüz, İKMİB Başkanı olarak son konuşmasını gerçekleştirdi

Törende açılış konuşmasını gerçekleştiren İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, sektörün geçen yıl yaptığı çalışmalar hakkında şu bilgileri verdi: “Sektörümüzün 2017 yılı ihracatı bir önceki yıla göre miktarda yüzde

10,9 artış ile 18,3 milyon ton, değerde ise yüzde 15,2 artışla 16,1 milyar dolar olarak gerçekleşti. Kimya sektörünün 2017 yılında en çok ihracat yaptığı ilk on ülke; Birleşik Arap Emirlikleri, Almanya, Irak, Amerika Birleşik Devletleri, Mısır, İtalya, İran, İspanya, Yunanistan ve İngiltere olarak sıralandı.”

Kimya 4.0 kavramlarının içinde olmazsak oyunun dışında kalırız

Yılsonunda ihracatın çift haneli artışla 170 milyar doları aşacağına inandıklarını söyleyen Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, sağlık, kozmetik, eczacılık, yapı kimyasalları gibi sektörlerde faaliyet gösteren dünya devi firmaların olduğunu belirterek, şöyle devam etti: “Bu firmalar, Kimya 4.0 ile dijital transformasyon ile geleceğe yön vermeye çalışıyor. Artık kişiselleştirilmiş ilaç ve kozmetik ürünleri, endüstriyel biyoteknoloji, e-sağlık hizmetleri gibi kavramlar sektörümüzün geleceğini oluşturuyor. Burada bizlerle birlikte olan başarılı firmalarımıza sesleniyorum: Ya bu kavramların içinde olacağız, ya da bu oyunun dışında kalacağız.”

Yatırım paketi yakında Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanacak

Kimya sektörü ihracatçılarının her yıl çıtayı yükselterek ilerlediğini vurgulayan Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin, “Çok daha hızlı gelişebilecek bir sektör. 2023 yılındaki 50 milyar dolar hedefe siz ihracatçılarımızla ulaşacağız. Ar-Ge, inovasyon, tasarım, marka ve girişimcilik unsurları ile büyüyeceğiz. İhracatçımızın her adımında yanındayız ve yanında olmaya devam edeceğiz. Yatırım paketini yakında Cumhurbaşkanımız açıklayacak ” diye konuştu.

Son Düzenlenme Pazartesi, 16 Nisan 2018 19:57
Bu makaleyi Paylaş

Yazar hakkında

Murat Küçük

Muhabir

E-posta This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

KİMLER ÇEVRİMİÇİ

165 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

HABER BÜLTENİ

Seçkin haberlerden haberdar olmak için haber bültenimize abone olunuz.
E-posta adresiniz kesinlikle üçüncü şahıslarla paylaşılmayacaktır.
Top
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz. Daha fazla bilgi...