ERDOĞAN’DAN AVRUPALI TÜRKLERE MÜJDE Öne Çıkarılmış

Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da düzenlenen 'Avrupa'dan Dünyaya' temasıyla yapılan 6. UETD Genel Kurulu'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupalı Türklere müjde üstüne müjde verdi. Erdoğan,"Dövizle askerliği 6 bin eurodan bin euroya düşürmekle kalmadık, 38 yaşını aşmış ancak dövizle askerliğe başvurmamış kişilerin sorunlarını da yakında çözüyoruz. Yurtdışı vatandaşlar koordinasyon kurulu tesis ediyoruz. Yeni dönemde TBMM bünyesinde yurtdışı Türkler adıyla bir daimi komisyon kurulmasını talep edeceğiz. Yerel medyayı güçlendirmek için, Avrupa'daki Türk basınına destek olacağız." ifadelerini kullandı.

ALLAH’IN SİZE BAHŞETTİĞİ KİŞİDİR ERDOĞAN Öne Çıkarılmış

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzetbegovic, “Bugün sizler Allah’ın size bahşettiği bir kişiye sahipsiniz. Bu kişi, Recep Tayyip Erdoğan’dır. Ona yardım edin, onu destekleyin." dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onur konuğu olarak katıldığı Saraybosna’daki Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) 6. Olağan Genel Kurulu'nda konuşan Bakir İzetbegovic, Türkiye ve Bosna Hersek bayraklarını bir arada görmekten mutluluk duyduğunu söyledi.

PARTİ VE İTTİFAKLARIN PUSULADAKİ YERLERİ BELİRLENDİ Öne Çıkarılmış

24 Haziran'da yapılacak olan 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nde kullanılacak oy pusulasında "Cumhur İttifakı" birinci, HÜDA PAR 2'nci, Vatan Partisi 3'üncü, HDP 4'üncü, BTP ise 5'inci, "Millet İttifakı" ise altıncı sırada yer alacak.

TÜRK DOSTU BELEDİYE BAŞKANINA TEKME TOKAT DAYAK Öne Çıkarılmış

Türkler ve Atatürk ile ilgili bazı olumlu görüşleri ile bilinen 76 yaşındaki Selanik Belediye Başkanı Yiannis Butaris, anma toplantısında çok sayıda fanatik Yunanlının saldırısına uğradı. Yunan Parlamentosu’nun 1994'te kabul ettiği sözde 'Pontuslu Rum Soykırımı’nı Anma Günü' etkinliği çerçevesinde Selanik’de düzenlenen gösteriye Belediye Başkanı Butaris de katıldı. Selanik’teki Beyaz Kule önünde yapılan tören sırasında, kalabalık bir grup Butaris’in daha once Atatürk ve Türkler ile ilgili olumlu konuştuğunu söyleyerek, tören yerini terk etmesini istediler.

41 ÜLKE BAŞKANLIK SİSTEMİ İLE YÖNETİLİYOR Öne Çıkarılmış

Türkiye, 24 Haziran seçimlerinde cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçişi tamamlamasıyla birlikte Dünya'da başkanlık ile yönetilen ülkeler arasına katılacak. Dünya genelinde 41 ülkede tam başkanlık, 17 ülkede ise yarı başkanlık sistemi uygulanıyor.

19 MAYIS TÜM YURTTA TÖRENLERLE KUTLANDI Öne Çıkarılmış

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ve beraberindeki heyet, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle Anıtkabir'deki törene katıldı. Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, 81 il ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nden (KKTC) gelen temsilci gençler, sporcular, öğrenciler, halk oyunları ekipleri ve bakanlık çalışanlarından oluşan heyetle birlikte 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle Anıtkabir’de düzenlenen törene katıldı. Aslanlı Yol'da saat 09.00'da yürüyüşe geçen heyet, Atatürk'ün mozolesine çelenk koyarak saygı duruşunda bulundu ve İstiklal Marşı'nı okudu. Buradaki törenin ardından Osman Aşkın Bak, Misak-ı Milli Kulesi'nde bulunan Anıtkabir Özel defterini imzaladı.

FİLİSTİN HALKINA ULUSLARARASI KORUMA ÇAĞRISI Öne Çıkarılmış

İstanbul'da gerçekleştirilen tarihi İslam İşbirliği Teşkilatı Zirvesi sonuç bildirisi yayınlandı. Bildiride İslam İşbirliği Teşkilatı zirvesinde, barış gücü göndermek dahil, Filistin halkına uluslararası koruma sağlanması çağrısı yapıldı. İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) İslam Zirvesi Konferansı Olağanüstü Toplantısı'na katılan ülkelerin kralları, devlet ve hükümet başkanları, ABD'nin Büyükelçiliği Kudüs'e taşıması ve Filistin'deki olaylarla ilgili "Uluslararası barış gücü gönderme yolu da dahil, Filistin halkına uluslararası koruma sağlanması" çağrısında bulundu.

DÜĞÜN DEĞİL, ADETA İŞYERİ AÇILIŞI Öne Çıkarılmış

Prens Harry ve Meghan Markle'ın düğünü tüm dünya tarafından merakla takip edildi. St. George Kilisesi'nde evlenen ikilinin düğünün maliyeti 43 milyon dolara yaklaştı. Düğünün İngiliz ekonomisine katkısı ise 1.5 milyar dolara dayandı.

ERDOĞAN’DAN MİLYONLARCA KİŞİYİ İLGİLENDİRDEN ONAY Öne Çıkarılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, vergi ve prim borçlarının yapılandırılması, emeklilere dini bayramlar öncesi ikramiye ödenmesi ve imar barışı gibi düzenlemeleri içeren kanunu onayladı. TBMM Genel Kurulunda, "Vergi ve prim borçlarının yapılandırılması, emeklilere dini bayramlar öncesi ikramiye ödenmesi, imar barışı" gibi düzenlemeleri de içeren tasarı yasalaşmıştı.

20 YENİ ÜNİVERSİTE KURULUYOR Öne Çıkarılmış

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 4'ü vakıf olmak üzere 20 yeni üniversite kurulmasını öngören kanunu onayladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 4'ü vakıf olmak üzere 20 yeni üniversite kurulmasını öngören; aralarında İstanbul, Gazi, Anadolu, Karadeniz Teknik, İnönü, Selçuk, Erciyes'in de bulunduğu bazı üniversitelerin bölümlerini, yeni üniversitelere bağlayan kanunu onayladı.

İŞTE KURULACAK DEVLET ÜNİVERSİTELERİ

Erdoğan'ın onayladığı kanunla 16 devlet üniversitesi kurulacak.

   • Gaziantep Bilim ve Teknoloji Üniversitesi
   • Konya Teknik Üniversitesi
   • Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
   • Malatya Turgut Özal Üniversitesi
   • İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa
   • Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
   • Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
   • Samsun Üniversitesi
   • Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi
   • Tarsus Üniversitesi
   • Trabzon Üniversitesi
   • Kayseri Üniversitesi
   • Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi
   • Eskişehir Teknik Üniversitesi
   • Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
   • Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi

KURULACAK VAKIF ÜNİVERSİTELERİ

   • Ayrıca dört yeni vakıf üniversitesi açılacak.
   • Ankara Medipol Üniversitesi
   • İstanbul Atlas Üniversitesi
   • Semerkand Bilim ve Medeniyet Üniversitesi
   • İzmir Tınaztepe Üniversitesi

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ CERRAHPAŞA KURULUYOR

İstanbul Üniversitesi bölünerek, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa kuruluyor. Bu üniversite, İstanbul Üniversitesine bağlı Cerrahpaşa Tıp, Florence Nightingale Hemşirelik, Hasan Ali Yücel Eğitim, Orman, Sağlık Bilimleri, Spor Bilimleri, Veteriner, Mühendislik fakültelerinden oluşacak. Ayrıca üniversitede, yeni oluşturulacak diş hekimliği, eczacılık, iktisat ve işletme fakülteleri de olacak.

İstanbul Üniversitesine bağlı Sağlık Hizmetleri, Sosyal Bilimler, Ormancılık, Veteriner Fakültesi meslek yüksekokulları, Adli Tıp, Kardiyoloji, Nörolojik Bilimler, Akciğer Hastalıkları ve Tüberküloz enstitüleri de yeni kurulacak üniversiteye geçecek.

İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsünde Cerrahpaşa Tıp, Hemşirelik, Sağlık Bilimleri, Spor Bilimleri, Veteriner fakülteleri anabilim dallarında öğrenim gören lisansüstü öğrenciler, Mimarlık Fakültesi anabilim dallarında, Eğitim Bilimleri Enstitüsünde öğrenim gören lisansüstü öğrenciler, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Lisansüstü Eğitim Enstitüsüne, bu eğitim öğretim dönemi sonrasından geçerli olmak üzere aktarılacak.

GAZİ ÜNİVERSİTESİ BÖLÜNÜYOR

Gazi Üniversitesinden bazı bölümlerin bağlanacağı Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi adıyla yeni bir üniversite eğitim hayatında yer alacak.

Yeni üniversiteye, Gazi Üniversitesine ait Güzel Sanatlar, Edebiyat, Hukuk, İktisadi ve İdari Bilimler, İletişim, Polatlı Fen-Edebiyat, Polatlı İlahiyat, Sanat ve Tasarım, Turizm fakülteleri ile Tapu Kadastro Yüksekokulu, Bankacılık ve Sigortacılık Yüksekokulu, Türk Musikisi Devlet Konservatuarı, Adalet Meslek Yüksekokulu, Polatlı Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu, Polatlı Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu bağlanacak. Yabancı Diller Yüksekokulu yeni oluşturulacak.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron işgalci İsrail'in Filistinlilere yönelik katliamına ilişkin "Bu konuda çok net ifade ediyorum. Fransa, özellikle pazartesi günü meydana gelen fakat gerçekte son saatlerde de devam eden, sivil kayıplar ve alçakça saldırıları kınadı" dedi.

2 BİN 500 ENGELLİNİN ATAMASI YAPILACAK Öne Çıkarılmış

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İŞKUR ve Koç Holding tarafından hayata geçirilecek "Engellerin Ötesinde Bir Hayat İçin Geleceğe Hazırlıyoruz" projesi kapsamında düzenlenen protokol imza törenine katıldı. Bakan Sarıeroğlu, çok anlamlı bir buluşmada bir arada olunduğunu belirterek, ülkenin hem üreten hem de rekabet gücü anlamında daha da ileri seviyelere gelmesine büyük katkı sağlayan Koç Grubu ile yine istihdam konusunda hem grubun farklılığını tekrar ortaya koyacak hem de diğer özel sektör işletmelerine örnek olacak bir çalışma için bir arada olduklarını aktardı.

İSRAİL BİR TERÖR DEVLETİDİR Öne Çıkarılmış

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'nin elçiliğini Kudüs'e taşıma kararı ve İsrail'in Gazze sınırındaki katliamlarına tepki göstererek, "İsrail bir terör devletidir. İsrail bir terör devleti olduğunu attığı adımlarla bunu desteklemektedir. ABD, DEAŞ'a karşı mücadele bahanesiyle YPG'li teröristlerle nasıl işbirliği yapıyorsa, bugün İsrail ile de aynı işbirliğini yapıyor" ifadelerini kullandı.

GAZZE’DE İSRAİL TERÖRÜ: 55 ŞEHİT, 2771 YARALI Öne Çıkarılmış

ABD'nin büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma kararını Gazze sınırında protesto eden Filistinlilere İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu 55 Filistinli şehit oldu, 2 bin 771 Filistinli yaralandı.

İSRAİL KATİL OLDUĞUNU BİR KEZ DAHA İSPATLADI Öne Çıkarılmış

İsrail'in Filistinlilere saldırılarına tepki gösteren MHP lideri Bahçeli, "İsrail katil, haydut ve terörist olduğunu ispatladı" dedi. ABD-İsrail'in ateşle oynadığının altını çizen Bahçeli, "Çok tehlikeli bir cepheleşmeye hizmet ettiklerini idrak etmeliler" ifadelerini kullandı. ABD'nin büyükelçiliğini Kudüs'e taşımasıyla birlikte başlayan protestolara ateş açan İsrail'in saldırısında 60 Filistinli şehit oldu.

FETÖ'NÜN MALİKÂNESİ DEVLETE GEÇECEK Öne Çıkarılmış

Bursa Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında FETÖ elebaşı için yaptırıldığı ve örgütsel faaliyetler için kullanıldığı iddia edilen malikânenin devlete geçmesi için hazırlanan iddianame kabul edildi.

Türkiye Noterler Birliği Başkanı Yunus Tutar, "Noterlerdeki işlemlerin güvenliğinin daha da artırılmasını amaçlayan SMS Bilgilendirme Hizmeti, yarın devreye girecek." dedi. Yunus Tutar, düzenlediği basın toplantısında, SMS Bilgilendirme Hizmeti'nin noterliklerde işlem güvenliği konusunda yeni bir dönemin başlangıcı olacağını ifade etti.

İSRAİL BÜYÜKELÇİSİNE SINIRDIŞI Öne Çıkarılmış

Türkiye'den Kudüs'teki kanlı açılışa diplomatik ilk tepki geldi. Dışişleri Bakanlığı'na çağrılan İsrail'in Ankara Büyükelçisi'ne, bir süre ülkesine dönmesi söylenildi.

Page 1 of 6

KİMLER ÇEVRİMİÇİ

37 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

HABER BÜLTENİ

Seçkin haberlerden haberdar olmak için haber bültenimize abone olunuz.
E-posta adresiniz kesinlikle üçüncü şahıslarla paylaşılmayacaktır.
Top
Web sitemizi geliştirmek için çerezleri kullanıyoruz. Bu Web sitesini kullanmaya devam ederek, kullanılan çerezlere izin veriyorsunuz. Daha fazla bilgi...