SURİYE SINIRINDAKİ 565 KM’LİK GÜVENLİK DUVARI TAMAMLANDI

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ)’nin Suriye sınırında inşa ettiği 564 kilometrelik güvenlik duvarının inşasını tamamladı, 144 kilometrelik İran sınırındaki duvarın da inşasının sonuna yaklaşıldı. İnşası tamamlanan duvarın basın mensuplarına tanıtımında konuşan TOKİ Başkanı Ergün Turan, Suriye sınırında 564 kilometre uzunluğundaki duvarı bitirdikten sonra İran sınırında 144 kilometrelik sınır duvarının inşasına başlandığını kaydetti.

İran sınır duvarının da çalışmalarının bitme aşamasına geldiğini ifade eden Turan, Hakkâri Yüksekova’da Esendere Gümrük Kapısı ile Dolaylı Tepe arasındaki 43 kilometrelik hat üzerinde güvenlik duvarı inşa edeceklerini açıklayarak, “Esendere Gümrük Kapısı ile Dolaylı Tepe arasındaki 43 kilometrelik hat için en kısa sürede ihalemizi yapıp inşaata başlayacağız. Buradaki sınır duvarlarımız da sona erdiğinde Suriye ve İran sınırımız daha güvenli hala gelecek” ifadelerini kullandı.

Mayınlar  da temizleniyor

Suriye sınırında Asi nehrinin bulunduğu hat dışında kalan 711 kilometrelik sınır hattı, 3 metre yüksekliğinde 2 metre genişliğinde 7 tonluk seyyar bloklar ile kapatıldı. Güvenlik duvarının 200 kilometresi valilikler geriye kalan kısmı ise TOKİ tarafından yapıldı. Daha önce mayınlı araziler olan bu bölgelerde bir yandan da mayın temizleme çalışmaları devam ediyor.

duvar 1

15 dakikada devriye yapma imkânı veren yeni yol

Sınır duvarının yanında, sınır hattı boyunca uzanan yol da inşa edildi. Şirketin paylaştığı bilgilere göre, Mehmetçiğin devriye atmasına önemli kolaylık sağlayan yol 30-40 kilometrelik bir mesafede 15 dakika içerisinde devriye atılmasını sağlıyor. Sınır duvarının arkasında yapılan bu yollar sayesinde riskli araziden geçerek güvenlik duvarına ulaşacak askerler, sınır hattı boyunca istedikleri noktaya müdahale edebilme imkânına sahip.

duvar 2

5 katlı Kulekollar inşa edildi

Suriye ve İran sınırını kapsayan güvenlik hattı projesinde güvenlik duvarının yanı sıra Gaziantep-Kilis sınır hattında 15 metre yüksekliğinde ve 5 katlı 22 adet Kulekol inşa edildi. Roket saldırılarına karşı dayanıklı malzemeyle inşa edilen Kulekol’ların 4 modülü duvar elemanları, 1 modülü de döşeme ve parapetler olmak üzere toplam 5 parçadan oluşuyor. Kulekollar zemin ile beraber toplam beş kattan oluşurken üçüncü kat da gözetleme katı olarak kullanılacak.

kule

Son Düzenlenme Cumartesi, 09 Haziran 2018 15:13
Bu makaleyi Paylaş

Yazar hakkında

Murat Küçük

Muhabir

E-posta This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

KİMLER ÇEVRİMİÇİ

135 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

HABER BÜLTENİ

Seçkin haberlerden haberdar olmak için haber bültenimize abone olunuz.
E-posta adresiniz kesinlikle üçüncü şahıslarla paylaşılmayacaktır.
Top
Web sitemizi geliştirmek için çerezleri kullanıyoruz. Bu Web sitesini kullanmaya devam ederek, kullanılan çerezlere izin veriyorsunuz. Daha fazla bilgi...