Dikkat! Asıl sahtecilik çekin arka yüzünde

Karekod sistemi sayesinde karşılıksız çıkan çeklerin oranı yüzde 2.2’ye düştü. Ancak uzmanlar, son dönemde özellikle çekin arka yüzünde sahte imza vakalarına sık rastlanılmaya başladığına dikkat çekiyorlar.

İstanbul Ticaret Odası (İTO), Çek Konusundaki Güncel Gelişmeler ve Karekodlu Çek Uygulamaları konulu bir seminer düzenledi. Kredi Kayıt Bürosu (KKB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Kasım Akdeniz ile akademisyen ve hukukçu Dr. Ömer Sivrihisarlı’nın konuk olduğu seminerin açılış konuşmasını İTO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Hasan Erkesim yaptı. Çek emisyonunun en az krediler kadar önemli olduğunu vurgulayan Erkesim, karekod uygulaması ile karşılıksız çeklerin ve sahtekârlıkların önlenmesinin amaçlandığını hatırlattı. Erkesim, “Karşılıksız çek oranı, geçen yıllara göre yüzde 2.2’ye kadar geriledi. Buna karşın çek emisyonunda bir azalma yaşanmadı. Çek emisyonu en az krediler kadar önemli. Bu rakamlar, ticarette risk yönetimi ve kontrolünün önemini gösteriyor” dedi.

21 MİLYON ÇEK İBRAZI

Kredi Kayıt Bürosu’nun gelişmiş ülkelerdeki kredi kayıt bürolarının kapasitesinde olduğuna dikkat çeken Kredi Kayıt Bürosu Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Kasım Akdeniz ise Türkiye’de 2017’de 21 milyon çek ibraz edildiği bilgisini verdi. Akdeniz, “Çek, ülkemizde son derece önemli bir finansman aracı. Vadeli çek çok önemli bir finansman yöntemi ve güvenli gerçekleşmesi gerekiyor” diye konuştu.

750 MİLYAR TL’LİK HACİM

2017’de oluşan çek hacminin 750 milyar TL olduğunu ifade eden Akdeniz, toplam çek işlem adedinin ise 100 milyon düzeyinde gerçekleştiğini belirtti. Bütün şirketlerin bankaya ya da piyasalara borcu olduğunu söyleyen Akdeniz, ticari itibarın, alacakların zamanında tahsil edilmesine bağlı olduğunu ve tahsilat akışının hayati önem taşıdığını vurguladı.

KAREKODUN OLUMLU ETKİSİ

Akademisyen ve hukukçu Dr. Ömer Sivrihisarlı da karşılıksız çek oranının yüzde 2.2’ye düşmesinin memnuniyet verici olduğunu söyledi. Karşılıksız çekin çok ağır cezalarla suç kapsamında değerlendirildiği dönemlerde bile bu oranın düşük olmadığına dikkat çeken Dr. Sivrihisarlı, “Karekodlu çek uygulamasının bu rakamda etkili olduğu aşikâr” dedi.

ASIL SAHTECİLİK ARKA YÜZDE

Dr. Ömer Sivrihisarlı, çekte asıl sahteciliğin arka yüzdeki imzalarda kendini gösterdiğini vurgulayarak, şu uyarıyı yaptı: “Çekin ön yüzü için teknoloji yardım ediyor.

Ama arka yüzdeki sahte imzalara teknolojinin yapabileceği bir şey yok. Arka yüzde imza sahteciliklerine çok rastlanılıyor. Karekodlu çek alındığı anda çek düzenleyicisine mesaj gidiyor. Çeki düzenleyen kişinin o andan sonra ‘çekteki imza sahtedir, haberim yok’ diyebilmesi mümkün değil.”

272 BİN KİŞİYE DİKKAT EDİN!

Kredi Kayıt Bürosu Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Kasım Akdeniz, piyasada açık çeki bulunan kişi sayısının 272 bin 359 olduğunu söyledi. Akdeniz, “Çek keşidecinizin yüzde 12’ye denk gelen bu kişilerden biri olmadığından emin olun. Bu da çek raporlarını görmekten geçiyor. Piyasa hızla karekodlu çeke dönüyor. Findeks mobil uygulamasını indirin, üye olun, çeki okutun. Ekranda, elektronik posta ile gönderilmiş karekodlu çek raporunu kontrol edin. Rapor bedeli ise yalnızca 60 kuruş” dedi.

HANGİ ÇEKLER TEHLİKELİ

 • Çek üzerinde ihtiyati tedbir kararı varsa
 • Rapordaki künye bilgisi ile çek üzerindeki bilgi farklıysa
 • Keşide ettiği hiçbir çeki ödemediyse

YÜKSEK RİSKLİ ÇEKLER

 • Çek endeksi değeri 750’den küçükse
 • Çek yasağı veya iflas kararı varsa
 • Çek tutarı ortalamanın iki katından büyükse
 • Halen ödenmemiş bir karşılıksız çeki varsa
 • İleri vadeli çeklerinde sıra dışı artış varsa

RİSKLİ ÇEKLER

 • Çek endeksi 750-999 arasındaysa
 • Son 12 ayda arkası yazılan çeklerinden sonra çek ödenmişse
 • Son 12 ayda ödenen çeki yoksa
 • Çek tutarı ortalamanın üzerindeyse
 • Çek vadesinde ödenecek çok fazla çek varsa

 

Kaynak: İTO

Bu makaleyi Paylaş

Yazar hakkında

Haber Merkezi

Haber Merkezi Ekibi

E-posta This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

KİMLER ÇEVRİMİÇİ

89 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

HABER BÜLTENİ

Seçkin haberlerden haberdar olmak için haber bültenimize abone olunuz.
E-posta adresiniz kesinlikle üçüncü şahıslarla paylaşılmayacaktır.
Top
Web sitemizi geliştirmek için çerezleri kullanıyoruz. Bu Web sitesini kullanmaya devam ederek, kullanılan çerezlere izin veriyorsunuz. Daha fazla bilgi...