Meslek liseliye kısa dönem askerlik

Meslek liselilerin yüzde 80’inin sanayide çalışmak istemediğine dikkat çeken TİAD Başkanı Hakan Aydoğdu, "Kalan da askerlik nedeniyle üniversiteye gitmek istiyor. Bu sorunu aşmak için meslek liseliye kısa dönem askerlik getirilmeli" dedi.

Meslek liseliye ‘kısa dönem askerlik’ önerisini Takım Tezgahları Sanayici ve İşadamları Derneği (TİAD) Başkanı Hakan Aydoğdu gündeme getirdi. “Nerden çıktı?” demeyin, argümanın arkasında meslek liselerinin “vahim durumu” yatıyor. Ara eleman sorunu sık sık gündeme geliyor. Takım tezgahları endüstrisinde de aynı sıkıntı var. Sektör, küresel bir oyuncu olmak için üretimden çok tasarıma güveniyor. Peki o tasarımcılar nerde? İşte burada gözler meslek liselerine çevriliyor. Hakan Aydoğdu’nun çizdiği tablo şöyle:

 “Tasarımı geliştirmemiz lazım. Sanayici meslek lisesi öğrencilerinin ihtiyaca uygun olmamasından şikayet ediyor. Çözüm yaratabilmek için; Tezmaksan Eğitim Üssü Derneği ile birlikte Maktek 1. Altın Pergel Ulusal CNC Takım Tezgahı Tasarım Yarışması’nı düzenliyoruz. 10 okulu destekleyeceğiz. Meslek liselerinin durumu içler acısı. Okul kursanız da müfredat yeterli değil. Meslek liselerinde okuyanların yüzde 80’i sanayide çalışmak istemiyor. Tablo vahim! Kalan yüzde 10’u askerlik nedeniyle üniversiteye gitmek istiyor. Bu sorunu aşmak için meslek liseliye kısa dönem askerlik getirilmeli. Almanya’yı geliştiren meslek lisesi çıkışlılar. Biz bu sorunu hala çözemedik.”

"Müfredat çok yetersiz"

Meslek liseliye üretim ilgisi ve kapasitesi kazandırmak gerekiyor. Aydoğdu’ya göre mevcut müfredat bundan çok uzak. Milli Eğitim ile bu konu çözülemez mi? “Birçok kez gündeme getirdik” dedi ve ekledi: “Çok köklü değişiklikler gerekiyor. Eğitim, ülkemizin en büyük problemi ve aslında sorunların çözüm noktasının da ilk basamağı... Şu an sistemi yeniden yapılandırmaya başlasak, geri dönüşler 10-20 yıl alacak. Bir an önce yol almamız gerekiyor. Gençlerin özendirilmesi şart. ‘Okumazsan seni sanayiye veririm’ diyor aile. Okuyan ve donanımlı gençlerin sanayide yeri yok algısı var.”

 

Kaynak: Dünya

Son Düzenlenme Cuma, 09 Mart 2018 10:21
Bu makaleyi Paylaş

Yazar hakkında

Haber Merkezi

Haber Merkezi Ekibi

E-posta This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

KİMLER ÇEVRİMİÇİ

155 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

HABER BÜLTENİ

Seçkin haberlerden haberdar olmak için haber bültenimize abone olunuz.
E-posta adresiniz kesinlikle üçüncü şahıslarla paylaşılmayacaktır.
Top
Web sitemizi geliştirmek için çerezleri kullanıyoruz. Bu Web sitesini kullanmaya devam ederek, kullanılan çerezlere izin veriyorsunuz. Daha fazla bilgi...