Sağlık

YAŞAMAK İÇİN BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİZE ÖNEM VERİN

Ölümcül hastalıklar bağışıklık sistemi çöktüğü anda yakalıyor. Bağışıklık sisteminin güçlü tutulmasının hayati önem taşıdığını belirten uzmanlar, bağışıklığı güçlü tutmak için dengeli beslenmeyi, stresten uzak durmayı ve spor yapmayı şart koşuyor.

İç Hastalıkları, Gastroenteroloji ve Hepatoloji Uzmanı Prof. Dr. Yüksel Gümürdülü, vücudu mikroplara karşı savunan bağışıklık sisteminin güçlü tutulmasının hayati önem taşıdığını bildirdi. Gümürdülü, bağışıklığı güçlü tutmanın en önemli şartlarının başında ise dengeli beslenme, stresten uzak durma ve spor yapmanın geldiğini vurguladı.

Prof. Dr. Gümürdülü, bağışıklık sisteminin bir canlıda hastalığa sebep olabilecek bütün virüs, patojen ve yabancı maddeleri tanıyıp, yok eden diğer bir deyişle vücudun hastalıklara karşı dirençli olmasını sağlayan bir sistem olduğunu söyledi.

 

Küçük bir zararlı organizma bile öldürebiliyor

Gümürdülü, vücudun bulaşıcı hastalıklara karşı savunmasını sağlayan ‘Bağışıklık Sistemi’ korunmadığı takdirde küçük bir zararlı organizmanın bile ölümcül sonuçlara yol açabileceğini belirterek, sürekli hastalanmak, sık sık çıkan uçuklar, kilo kaybı, halsizlik ve yorgunluk gibi durumların bağışıklık sisteminin zayıflığına işaret ettiğine dikkati çekti.

Prof. Dr. Gümürdülü, bağışıklık sisteminin çökmesinin neden olduğu sonuçları şöyle açıkladı:

“Vücudun enfeksiyonlara karşı direncini azaltır. Üst solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanma riskini 3-5 misli artırır. Kanser ve ülserin görülme sıklığında artışa neden olur. Baş, omuz ve sırt ağrılarına neden olabilir. Kalp krizi riskini artırır. Kronik yorgunluk sendromuna neden olabilir. Metabolizmayı bozarak yaşlanma sürecini hızlandırabilir."

Yuksel Gumurdulu

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için ne yapmalı?

"Ölümcül hastalıklar bağışıklık sistemi çöktüğü anda yakalar” diyen Prof. Dr. Gümürdülü, sağlıklı beslenme, kaliteli uyku, düzenli spor gibi alınabilecek birkaç önlem ile bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek ve hastalıklara karşı direnç kazanmanın mümkün olduğunu belirterek, vücudun başta kanser olmak üzere mevsimsel ve viral hastalıklarla başa çıkabilmesinin bağışıklık sisteminin güçlü olmasına bağlı olduğunu söyledi.

Gümürdülü, gereksiz ilaç kullanılmamasının da güçlü bir bağışıklık sistemi için gerekli olduğunu ve stresin de önemli faktör olduğunu belirterek şunları önerdi:

  • Sigara içmeyin, egzersiz yapın, bol sıvı tüketin ve uyku düzenine özen gösterin.
  • Gereksiz ilaç kullanmayın.
  • Stresten uzak durun. Stresi tamamen yok etmek mümkün olmasa da en aza indirmeye gayret gösterin.
  • Yeterli ve dengeli beslenin. Yeterli ve dengeli beslenme vücudun stresle mücadele etmesinde ve stres sonucu zayıflayan bağışıklık sisteminin güçlenmesinde çok önemli bir yere sahiptir.
Bu makaleyi Paylaş

Yazar hakkında

İpek Küçük

Öğretmen, Muhabir

E-posta This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

KİMLER ÇEVRİMİÇİ

136 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

HABER BÜLTENİ

Seçkin haberlerden haberdar olmak için haber bültenimize abone olunuz.
E-posta adresiniz kesinlikle üçüncü şahıslarla paylaşılmayacaktır.
Top
Web sitemizi geliştirmek için çerezleri kullanıyoruz. Bu Web sitesini kullanmaya devam ederek, kullanılan çerezlere izin veriyorsunuz. Daha fazla bilgi...