Sağlık

BU ÖNLEMLERLE ÇOCUKLARINIZI EV KAZALARINDAN KORUYUN

Çocukluk dönemindeki ölümler arasında 5’inci sırada yer alan ev kazaları; düşme, yanma ve sıcak suyla haşlanma, temizlik maddeleri ve ilaç içme, su ve yabancı cisim nedeniyle boğulma gibi riskleri beraberinde getiriyor. İşte çocukları ev kazalarından korumak için alınması gereken önlemler...

Çocuklar zamanlarının büyük bir bölümünü ev ortamında geçiriyor ve eğer gerekli önlemler alınmazsa ortaya çıkabilecek ev kazaları ile karşı karşıya kalabiliyor. Çocukluk dönemindeki ölümler arasında 5’inci sırada yer alan ev kazaları; düşme, yanma ve sıcak suyla haşlanma, temizlik maddeleri ve ilaç içme, su ve yabancı cisim nedeniyle boğulma gibi riskleri beraberinde getiriyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Samet Özer, çocukları ev kazalarından korumak için alınması gereken önlemler hakkında bilgi verdi.

 

Kazaların % 70-75’i evlerde meydana geliyor

Çevrelerine karşı aşırı ilgili olan küçük yaştaki çocuklar, ev kazalarına neden oluyor. Çevreyi tanıma dürtüsüyle hareket eden çocuklardaki öğrenme merakı, tehlikeyi değerlendirmelerine engel teşkil eder. Araştırmalara göre çocukların geçirdiği kazaların % 70-75’i ev ve yakın çevrede meydana geliyor. Türkiye’de son 5 yılda ev kazası sonucu 120 bin çocuk hastaneye kaldırılmış ve bunlardan 2 bini hayatını kaybetmiştir. Ayrıca acil yardıma yapılan ihbarların içerisinde çocukların geçirdiği kazalar her zaman ilk üç sırada yer alıyor.

Mutfak tehlikesi

Pencere ve balkon kapılarının açık tutulması evde meydana gelen ve ölümcül olarak nitelendirilebilen kazaların nedenlerindendir. Camın ve balkon kapılarını açık bırakılması, düşme ve travma riskine yol açabiliyor. Kazaların en fazla görüldüğü alanlardan biri mutfaklardır. Ocak üstünde kaynayan kızgın yağ ve çaydanlıktaki su, yeni pişmiş sıcak yemek her zaman çocuklar için tehlike oluşturuyor.

Çocukların erişebileceği yerlere dikkat

Devrilmesi kolay ve ergonomik olmayan yürüteçler, yerde ve halı üzerindeki oyuncaklar, korkuluğu olmayan yataklar, ev içindeki merdiven ve zeminden yüksek alanlar, deterjan ve kireç çözücü gibi kimyasalların çocukların erişebileceği yerlerde bulunması ev kazalarının diğer önemli nedenlerini oluşturmaktadır.

Yaşam kurtarıcı önlemler alabilirsiniz

Yapılan araştırmalara göre ailelerin bilinçlenmesi ve çeşitli eğitim teknikleriyle ev kazalarının 2 ile 4 kat azaltılabileceği belirlenmiştir. Evdeki eşyaların büyüklere göre değil çocuklara göre dizayn edilmesi kazaların önüne geçecektir. Alınacak basit önlemler sayesinde ev kazaları oluşmadan engellenebilir. İşte çocuklarınızı kazalara karşı korumak için alınması gereken önlemler...

 • Çocukların ulaşabileceği yerlerde 3 santimetreden küçük cisimler bulundurulmamalıdır. Çünkü çocuklar merak dürtüsüyle bilmediklerin cisimlerin tadına bakabilir.
 • Çocuklara 3 yaşına kadar fındık, fıstık, çekirdek gibi kuruyemişlerin yanı sıra katı gıda verilmemelidir. Her yıl yüzlerce çocuk, nefes yollarını tıkayabilen kuruyemiş ve katı gıda nedeniyle boğulma tehlikesi atlatmaktadır. Küçük ya da parçalanabilir oyuncaklar, 3 yaşından küçük çocuklardan uzak tutulmalıdır.
 • Çocukların üzerinde çengelli ya da toplu iğne bulundurulmamalıdır. Bazen kıyafetleri birleştirmek için kullanılan çengel iğneler, vücudun çeşitli bölgelerinde yaralanmalara neden olabiliyor.
 • Elektrikli su ısıtıcılarının kabloları, çocukların ulaşamayacakları şekilde konumlandırılmalıdır.
 • Çocukların erişebileceği mesafedeki fırın kapakları, ikinci bir anahtarla açılamayacak konuma getirilmelidir.
 • Çakmak ve kibritler çocukların erişemeyeceği yerlerde bulunmalıdır.
 • Evde kolay devrilebilen dolap, televizyon ve koltuk gibi eşyalar sabitlenmelidir.
 • Çekmecelerin kolay açılmasını engelleyen ikinci bir anahtar kullanılmalıdır.
 • Masa örtüsü kullanılmamalıdır.
 • Keskin yüzeyli ev eşyaları çocukların yaşam alanlarından uzak tutulmalıdır.
 • Çocukların kolay erişebileceği duvar yüzeyindeki elektrik prizleri, kolay açılmayan kapaklarla kapatılmalıdır.
 • Çocuklar 5 yaşından önce ranzanın üst katında ve korumalığı olmayan yataklarda yatırılmamalıdır.
 • Merdiven başlarında ve pencere önlerinde korkuluk olmasına özen gösterilmelidir.
Etiketler
Bu makaleyi Paylaş

Yazar hakkında

Hülya Çakı

Ekonomi Muhabiri

E-posta This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

KİMLER ÇEVRİMİÇİ

169 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

HABER BÜLTENİ

Seçkin haberlerden haberdar olmak için haber bültenimize abone olunuz.
E-posta adresiniz kesinlikle üçüncü şahıslarla paylaşılmayacaktır.
Top
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz. Daha fazla bilgi...