Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /homepages/8/d714733661/htdocs/libraries/cms/application/cms.php on line 470
TESHİAD’TAN FEDERASYON OLUŞTURMA HAMLESİ

Tanıtım

TESHİAD’TAN FEDERASYON OLUŞTURMA HAMLESİ

TESHİAD Başkanı Zafer Mumcular, tesis hizmetleri yönetimi sektörünün federasyonlaşarak yasal mevzuattan kaynaklan sorunlarını kamu yönetimine daha gür bir sesle duyurabileceklerini söyledi.

1992yılından bu yana sektöre hizmet veren Tesis Hizmetleri Yönetimi İş İnsanları Derneği’nin (TESHİAD) yeni başkanı Zafer Mumcular, endüstriyel temizlikten güvenliğe, konsiyerjden enerji yönetimine neredeyse onlarca farklı hizmetin bulunduğu tesis hizmetleri yönetimi sektöründe dernek olarak 26 yıl boyunca sektörün tamamını kucaklayabilmelerinin mümkün olmadığını belirtti.

YASAL MEVZUATTAN KAYNAKLANAN EKSİKLİKLER VAR

“TESHİAD Yönetim Kurulu’na girdiğim ilk günden bu yana yaklaşık 7 yıldır, her platformda ısrarla vurguladığım şu oldu: Tesis hizmetleri yönetimi kapsamında hizmet üreten her iş kolunun bir ihtisas derneği olmalıydı ve bu dernekler bir federasyon çatısı altında sinerji üreterek sektörün ve iş kollarının gelişimine katkı sağlamalıydı. Bu oluşum sürecinde TESHİAD, 26 yıllık deneyimi ve kurumsal hafızasıyla ailenin büyük ağabeyi olmalı ve federasyon oluşumunda öncülük etmeliydi. Diğer ihtisas dernekleri de kendi iş kollarının sorunlarının tespiti ve çözüm önerilerini hazırlamalı ve federasyon çatısı altında, birbirlerini ilgilendiren ortak sorunlara odaklanmalıydı. Ayrıca federasyonlaşarak büyüyen cüssesi sayesinde her bir dernek, sektörün yasal mevzuattan kaynaklanan eksiklerini, sorunlarını kamu yönetimine karşı daha gür bir sesle duyurabilmeliydi. Bu düşünceden hareketle TESHİAD, hedeflediğimiz federasyon kuruluşunun çok önemli bir ögesi olarak faaliyet göstermeye devam edecek.” diyen Mumcular, derneğin başkanı olarak planladığı yapısal değişikliklerle ilgili olarak şunları söyledi:

“Yapısal değişiklik konusunda en büyük projemiz şüphesiz federasyonlaşma. Bunun yanı sıra yapısal gelişimden söz edebiliriz. TESHİAD olarak daha etkin bir STK faaliyeti sürdürebilmek için eksiklerimiz vardı. En büyük eksikliklerimizden biri sektörel etik manifestomuzdu. İlk icraat olarak manifestomuzu oluşturup oy birliğiyle tüm üyelerimizin imzasına açtık. Sonrasında dernek organ ve görevlilerinin görev tanımlarını hazırladık ve yayınladık. Daha önce Hizmet adı altında çıkardığımız ancak son 2 yıldır yayınlanmayan dergimizi, TESPRESS adıyla yayınlama kararı aldık. “

İSTEDİĞİMİZ HIZDA BİR İLERLEME KAYDEDEMEDİK

Birkaç segment dışında maalesef yasal düzenlemelerden yoksun dev bir sektör olan tesis hizmetleri yönetimi sektörünün en büyük sorununun, nitelikli iş gören ve orta kademe yönetici ihtiyacını sistematik olarak çözememek olduğuna işaret eden Mumcular, bu hususla ilgili, istedikleri hızda ilerleme kaydedemediklerini, yürütmekte oldukları Ulusal Meslek Standartları çalışmasının ise  devam ettiğini belirtti.

Şu ana kadar yetki aldıkları 9 meslek dalından üçünün standartlarını oluşturabildiklerini kaydeden Zafer Mumcular, “Diğerleriyle ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Buna ek olarak ISSA ile yaptığımız temaslar sayesinde, orta kademe yönetici ihtiyacını karşılamak adına CIMS-Temizlik Endüstrisi Yönetim Standartları başlığı altında Proje Yöneticisi ve Operasyon Denetçisi sertifika programlarını sonbaharda ülkemizde de başlatmaya karar verdik. Hollanda merkezli SVS Enstitüsü’nün klinik hijyen eğitimlerinin de yine eş zamanlı başlatılması konusunda görüşmelerimiz devam ediyor. Her iki kurumla da Interclean Amsterdam 2018 Fuarı kapsamında protokol imzalamayı hedefliyoruz.” diyerek sözlerini noktaladı.

Son Düzenlenme Cumartesi, 12 May 2018 18:49
Bu makaleyi Paylaş

Yazar hakkında

İpek Küçük

Muhabir, Öğretim Görevlisi

E-posta This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

KİMLER ÇEVRİMİÇİ

147 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

HABER BÜLTENİ

Seçkin haberlerden haberdar olmak için haber bültenimize abone olunuz.
E-posta adresiniz kesinlikle üçüncü şahıslarla paylaşılmayacaktır.
Top
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz. Daha fazla bilgi...