Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /homepages/8/d714733661/htdocs/libraries/cms/application/cms.php on line 470
TEKNOLOJİ

MARS’A İLK O AYAK BASACAK Öne Çıkarılmış

Mars’a ilk ayak basacak insan belli oldu. NASA’nın 2033 yılında için hazırladığı Mars projesi için eğitimlerini bir bir tamamlayan Alyssa Carson, marsa ilk ayak basan insan unvanını elde etmiş olacak. Ayıca Alyssa Carson, eğitimi için İzmir’de ki uzay kamplarında da bulundu.

Mars’a ilk ayak basan insan olacak’ NASA ve birçok uzay firması Mars’ta koloni kurmak için çalışmalarına ve araştırmalarına tam gaz devam ediyor. Koloni kurabilmek için astronotlar özel eğitimler veren firmalar, tüm bu zorlu koşullara ayak uydurabilecek kişileri seçerek eğitim veriyor ve yakın zamanda Mars’ta çalışma yürütebilmeleri için bu astronotlara gerekli donanımı kazandırıyor.

iOS 11.4.1 GÜNCELLEMESİ YAYINLANDI Öne Çıkarılmış

Apple, iPhone ve iPad’ler için iOS 11.4.1 güncellemesini yayınladı. Bir önceki güncelleme paketiyle ortaya çıkan sorunları kaldırmak için güncellemelere devam eden teknoloji devi hata düzeltmeleri ve performans iyileştirmelerine odaklanıyor.

Teknoloji devi Apple, performans ve hata düzeltmelerinin öne çıkacağı iOS 12’den önceki son güncellemesi iOS 11.4.1 sürümünü, iPhone ve iPad kullanıcıları için yayınladı. iOS işletim sistemine çeşitli hata düzeltmeleri ve iyileştirmeler getiren güncellemenin ardından Apple, mobil işletim sisteminin yeni sürümü olan iOS 12’ye daha fazla odaklanacak.

Hata düzeltmeleri ile iPhone ve iPad’lerin güvenliğini arttıran güncellemeyle aşağıdaki yenilikler geldi:

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca geliştirilen mobil uygulama ile vatandaşlar, yaşadıkları bölgenin ve soludukları havanın kalite değerlerini artık akıllı cep telefonlarından anlık öğrenebilecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, vatandaşın yaşadıkları bölgenin hava kalitesi değerlerine anlık ulaşmasını sağlamak için harekete geçti.

"Ulusal Hava Kalitesi İzleme Ağı"nda yer alan 300 adet hava kalitesi ölçüm istasyonundan elde edilen ölçüm sonuçlarını " www.havaizleme.gov.tr " web adresinden kamuoyu bilgisine sunan bakanlık, vatandaşların havanın kalitesine daha kolay erişebilmesi amacıyla mobil uygulama geliştirdi.

Buna göre vatandaşlar, artık yaşadıkları bölgenin ve soludukları havanın kalite değerlerini akıllı telefonlarına indirecekleri uygulama ile anında görebilecek.

ANDROİD TELEFONLARIN EN HIZLISI HANGİLERİ? Öne Çıkarılmış

Hız testi uygulaması AnTuTu Benchmark Haziran ayında en yüksek puan alan güçlü Android telefonların listesini yayınladı. Listenin ilk sırasına açık ara farkla oyun telefonu Xiaomi Black Shark yerleşti. AnTuTu Benchmark Haziran ayı performans sıralamasında yer alan popüler telefonların listesi haberimizde.

Akıllı telefon ve tabletlerin, RAM, işlemci hızı, 3D ve 2D grafik performansı ve depolama alanı gibi bir testlere tutan popüler hız testi uygulaması AnTuTu, geçtiğimiz ayın en yüksek puanını alan Android telefonların listesini takipçileriyle paylaştı. Listenin ilk üç sırasında Xiaomi Black Shark, OnePlus 6 ve Xiaomi Mi 8 yer alıyor. AnTuTu Benchmark Haziran ayı performans sıralamasında yer alan diğer telefonlar şunlar:

Yeni Ford Focus'un fiyatı ve özellikleri belli oldu. Dünya çapında 16 milyon satış rakamına ulaşan yeni Ford Focus, tamamen yeniden tasarlandı. Yeni Ford Focus'un fiyatı ve özelliklerini sizin için haberimizde derledik.

Ford, tamamıyla yenilenen Ford Focus modelinin tanıtımını Londra'da gerçekleştirdi.

Ford tarafından yapılan açıklamaya göre, şirket, şimdiye dek en kabiliyetli ve teknik açıdan en yetkin olan, tamamen yenilediği Ford Focus modelini Londra'da tanıttı.

Segmentindeki otomobiller arasında en güvenli ve keyifli sürüş deneyimi sağlayan, 1998'de ilk modelinin satışa sunulmasından itibaren Avrupa'da yaklaşık 7 milyon, dünya çapında ise 16 milyondan fazla satılan Ford Focus, sıfırdan tasarlandı.

HİBE NEREDEN VE NASIL ALINIR? Öne Çıkarılmış

Hibe etmek; karşılıksız vermek, bağışlamak anlamına gelir. Ticaret dünyasında da girişimcilere gerek devlet tarafından gerekse çeşitli kurumlar veya kişiler tarafından bazı şartlarla sağlanan desteğe hibe denir. Bu destek finansal destek olabileceği gibi mal, hizmet veya makine gibi çeşitli konularda da olabilir. Hibe için herhangi bir geri ödeme veya iade beklenmez. Hibenin krediden farkı budur. Kredinin türüne göre faizle veya faizsiz bir şekilde geri ödenmesi gerekir. Ancak anlamından da anlaşılabileceği gibi hibe edilen şey, artık bağışlanmış olur. Ancak bazı durumlarda, hibe edilen kişinin vefatı sonrası bazı şartlara bağlı olarak geri alınabilmesi gündeme gelebilir. Peki, neden hibe verilir? Hibenin en önemli amacı teşviktir. Bir ülkede ekonomik büyümeye, kalkınmaya ve istihdama olumlu etki yapacak girişim veya yatırımlarda söz konusu girişimciye veya yatırımcıya hibe desteğinde bulunulur. Bu da girişimcilerin ve yatırımcıların ilgili alanlara yönelmelerini sağlar. Yani hibe ile girişimcilerin belirli alanlara yatırım yapmaları teşvik edilir.

İŞ YERİNDE NASIL STATÜ SAHİBİ OLUNUR? Öne Çıkarılmış

İş hayatına girenlerin en büyük motivasyonlarından biri statü sahibi olmaktır. İşe başlayan insanların hepsi olmasa da bir kısmı terfi almayı ve iş yerinde statü sahibi olmayı ister. Hatta düzenli ve idealist kişiler kariyer planlamasını bu statü üzerine inşa eder ve tüm stratejilerini buna göre belirler. Özellikle Y kuşağı ve yakında iş hayatına da girecek olan Z kuşağı için statü biraz daha önemli bir hal almış durumda. Oynanan oyunlarda bile oyunun oynanabilirliğine herhangi bir avantaj katmayan sadece statü kazandıran öğelerin satın alınması bunun en büyük ispatlarından biri. Pek tabi sosyal medya da bu duruma oldukça etki ediyor. Sosyal medya platformlarına dikkat ederseniz, herkes en güzel yemekleri yiyor, en güzel kıyafetleri giyiyor, en güzel işlerde çalışıyor ve en güzel mekânlarda takılıyor. Birileri hakkında edindikleri fikirler ve o kişinin saygınlığı bile sosyal medya hesaplarındaki takipçi sayısına göre belirlenir hale geldi. Çünkü bu takipçi konusu için de bir nevi sosyal medya statüsü diyebiliriz.

CELSE’YE İLGİ BÜYÜK OLDU Öne Çıkarılmış

Adalet Bakanlığınca geliştirilen avukatların duruşmaların tarih ve saatlerini anlık olarak takip edilebilmesini sağlayan "Celse" adlı mobil uygulamayı 45 bin 260 kişi kullanıyor.

Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığınca, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'ün talimatıyla avukatların duruşmalarını anlık olarak takip etmeleri amacıyla mobil uygulama çalışması başlatıldı.

Bakanlık personelinin geliştirdiği programla, avukatlar için özel hazırlanan ve Ulusal Yargı Bilişim Sistemi (UYAP) ile uyumlu "Celse" adı verilen uygulama 5 Nisan Avukatlar Günü'nda kullanıma sunuldu.

Bugüne kadar 45 bin 260 avukat, uygulamayı cep telefonlarına indirerek kullanmaya başladı.

DÜNYANIN YÖRÜNGESİNE FARELER GÖNDERİLDİ Öne Çıkarılmış

Bilim insanları Uluslararası Uzay İstasyonu'na 20 adet fare gönderdi. Dünya’nın yörüngesinde 90 gün kalacak olan fareler astronotların yaşadığı tehlikeler belirleyerek Mars projesine büyük katkı sağlayacak.

Bilim insanları Mars’a gönderilecek kişilerin gitmeden önce yaşayacakları hayati riskleri öğrenebilmek için çeşitli deneylere başvuruyor. Özellikle biyolojik deneyler yapana bilim insanları uzaya yolculuk ve uzayda yaşam konularına son yıllarda daha da büyük önem vermeye başladı. Bilim insanları, uzun yıllar boyunca dünya koşullarında yaşayan insanların Mars gibi bir gezegene gittiğinde vücudunda nasıl bir biyolojik değişiklik yaşayacağını merak ediyor ve bunu fareler üzerinde yapacakları bir deney ile tespit etmeyi planlıyor.

Geleceğin teknolojisi olan robot teknoloji dünyanın en büyük havalimanı olan 3. Havalimanı'nda görev yapacak. Rakiplerine karşı büyük bir başarı sağlayan ve tamamen yerli üretim olan Mini ADA ve ADA GH6 isimli robotlar, hava limanında yılda 200 milyon yolcuya hizmet verecek.

Geleceğin teknolojisi olan robot teknolojisine Türkiye’de kayıtsız kalmadı. Büyük bir çalışma sonucu üretilen robotlar, rakiplerine göre büyük başarı sergiledi. Eskiye nazaran yerli üretime önem veren Türkiye bu robotta da yüzde yüz yerli üretime önem verdi ve yapay ile buluşturulan AKINROBOTICS şirketinin Mini ADA ve ADA GH6 robotu kendini kanıtlamayı başardı.

Türkiye’nin mega projeleri arasında yer alan ve dünyanın ne büyük havalimanı olan 3 Havalimanı ise son teknoloji ile donatılıyor. Bu teknolojilerin arasında geleceğin teknolojisi olan robot teknolojisi de havalimanının envanterine ekleniyor.

WHATSAPP GRUP YÖNETİCİLERİNE BİR YETKİ DAHA Öne Çıkarılmış

Popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp, her geçen gün bünyesine kattığı yeni özelliklerle gelişmeye devam ediyor. iOS, Android ve Windows Phone platformundaki kullanıcılarına hizmet veren WhatsApp, yeni bir güncelleme yayınladı. Güncellemeyle birlikte gelen "mesaj gönder" özelliği sayesinde yöneticiler, artık grubu mesajlara ve dosya gönderimine kapatabilecek. İşte, grup yöneticilerini daha yetkili yapacak "mesaj gönder" özelliğinin detayları.

Facebook tarafından 2014 yılında satın alınan popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp, onca özelliğine rağmen gelişmeye devam ediyor. Üye ekleme ve çıkarma gibi birkaç basit işlemi yapabilen yönetici, yakın zamanda duyurulan mesaj gönder özelliği güncellemesi sayesinde artık daha yetkili. Güncelleme sayesinde yöneticiler diledikleri zaman grup sohbetini mesajlara ve dosya gönderimine kapatabilecek.

SİBER ZORBALIKTAN KORUNMANIN 7 PÜF NOKTASI Öne Çıkarılmış

Sosyal medya platformları, eğlenmek ve kişi ya da topluluklarla iletişim kurmak gibi amaçların yanında maalesef zorbalık için de oldukça fazla kullanılıyor. Bitdefender’ın raporuna göre her 10 Amerikalı gençten 3’ü en az bir kez siber zorbalığa maruz kalıyor. Siber zorbalığın en çok yaşandığı platform ise yüzde 40 ile Instagram iken, Facebook ve Snapchat onu takip ediyor. Bitdefender’dan Alev Akkoyunlu, siber zorbalığa karşı gençler ve ailelere önerilerde bulundu.

Dünyada 500 milyondan fazla kullanıcıyı koruyan güvenlik yazılımları şirketi Bitdefender Antivirüs’ün Gençler ve Çevrimiçi Tehditler Raporu, gençlerin sosyal medyada maruz kaldığı siber zorbalığın boyutunu ortaya çıkarıyor. Araştırmaya göre, her 10 Amerikalı gençten 3’ü siber zorbalık ile baş etmeye çalışıyor.

SESTEN 5 KAT DAHA HIZLI HİPERSONİK YOLCU JETİ Öne Çıkarılmış

Amerikalı uçak üreticisi Boeing, sesten 5 kat hızlı hipersonik yolcu jetleri projesi üzerinde çalışıyor.

Şinhua'nın haberine göre, Boeing, saatte yaklaşık 6 bin 120 kilometre hıza ulaşabilen hipersonik yolcu jetleri projesini tanıttı.

Normal uçaklarla yaklaşık 8 saat süren New York-Londra arası, hipersonik jetlerle 2 saate inecek.

20-30 yıl içinde hayata geçirilmesi planlanan jet uçaklarının 32 yolcu kapasiteye sahip olduğu bildirildi.

Jetlerin hipersonik hıza dayanabilmesi için dış yüzeyde yüksek ısıya dayanıklı malzemeler kullanılması planlanıyor.

ASLINDA O BİR KUYRUKLU YILDIZMIŞ Öne Çıkarılmış

Bilim insanları keşfettikleri ilk yıldızlar arası gök cisminin sırrını açıkladı. Oumuamua isimli cismin aslında bir kuyruklu yıldız olduğu saptandı.

Bilim insanları keşfettikleri ilk yıldızlar arası gök cismi Oumuamua'nın kuyruklu yıldız olduğu sonucuna vardı.

ABD Havacılık ve Uzay Dairesinin (NASA) Hubble teleskobu ve gözlem evlerinden elde edilen verilerden, keşfedildiği geçen yıl ekimden bu yana gizemini koruyan Oumuamua'nın kuyruklu yıldız olduğu saptandı.

Avrupa Uzay Ajansından uzman Marco Micheli, bir kuyruğa sahip olmadığı için ilk başta asteroit olarak kabul edilen Oumuamua'nın yüksek hızının sadece Güneş, gezegenler ya da büyük asteroitlerin yer çekimiyle değil içindeki gazların salınmasının sonucunda ortaya çıktığı bilgisine ulaşıldığını kaydetti.

DOBLO PREMİO PLUS TAMAMEN YEVNİLENDİ Öne Çıkarılmış

Fiat Doblo yenilendi. Ticari araç ve geniş araç tutkunlarının en çok tercih ettiği araçlardan biri olan Doblo, yenilenmiş modelinde birçok donanım paketini uygun fiyata sunacak. Buna ek olarak yenilenen Fiat Doblo'da "Premio Plus" donanım seviyesinde geri görüş kamerası artık standart olarak sunulacak.

Fiat doblo tamamen yenilendi. Ticari araç kategorisinde her yıl satış rekorları kıran araç, uygun donanım paketleri ile kullanıcılarının üst paket Fiat Doblo'ya sahip olmasına olanak sağlıyor. Şimdi ise yenilenen "Premio Plus" donanım seviyesinde, geri görüş kamerası artık standart olarak sunuluyor.

Temmuz ayı itibarıyla Doblo’nun tüm motor seçeneklerinde tercih edilebilecek, yenilenen "Premium Plus" donanım seviyesinde geri görüş kamerası artık standart olarak yer alıyor.

Aston Martin, 715 beygir gücündeki yeni oyuncusu 2019 DBS Superleggera modelini resmi olarak tanıttı. V12 üniteye sahip, sıfırdan yüze sadece 3.4 saniyede ulaşıyor. İşte yeni 2019 Aston Martin DBS Superleggera ‘ya dair tüm detaylar.

İngiliz lüks otomobil üreticisi Aston Martin, şimdiye kadarki en hızlı ve en güçlü spor aracını üretti. Twin turbo beslemeli 5.2 litrelik bir V12 motora sahip yeni Aston Martin DBS Superleggera, 715 beygirlik bir güce ve 900 Nm torka sahip.

8 ileri tam otomatik şanzımanla gelen araç, 0’dan 100 km/s hıza 3.4 saniyede, 0’dan 160 km/s hıza ise sadece 6.4 saniyede ulaşıyor. Aracın maksimum hızı ise saatte 339 kilometre.

Aranılabilirlik, bir e-ticaret sitesinin kazancına doğrudan etki eden bir faktördür.

KISSMetrics tarafından 18.000 tane e-ticaret mağazası üzerinde yapılan bir araştırmaya göre; bu e-ticaret sitelerine gelen trafiğin %30.5’i; Google, Yahoo, Bing ve diğer çeşitli arama motorları dâhilinde yapılan organik aramalardan geldiği ortaya çıkmıştır. Yani bu, her 3 ziyaretçiden bir tanesinin yaptığı bir organik arama sonucunda sitenizi bulmuş olduğu anlamına geliyor.

Bunun yanı sıra arama motorlarında yüksek seviyelerde çıkmak, müşteri kazanımına ayrılan sermayenin azalmasına ve daha fazla satış yapılmasına da neden oluyor. Her bir e-ticaret sitesi sahibi; şirketlerinin büyüme stratejisi dâhilinde, organik arama sonuçlarını geliştirmek ve iyileştirmek için en etkili SEO yöntemlerini tespit etmeli ve bunlara ayak uydurmalıdır.

Dünya çapında milyonlarca kullanıcısı olan Instagram’da görüntülü görüşme dönemi başladı. Uzun zamandır beklenen görüntülü görüşme özelliğini kullanıma sunan Instagram, keşfet kısmında da yenilikler yaptı.

Geçtiğimiz aylarda düzenlenen F8 konferansında duyurulan Instagram için görüntülü görüşme özelliği, dün yayınlanan güncellemeyle sonunda geldi. Merakla beklenen görüntülü görüşme özelliği sayesinde 4 kişi aynı anda grup sohbeti yapabiliyor. Görüntülü görüşme özelliğini kullanabilmeniz için Instagram’ı güncellemeniz yeterli.

Instagram'da görüntülü görüşme nasıl yaparım?

Page 1 of 4

KİMLER ÇEVRİMİÇİ

159 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

HABER BÜLTENİ

Seçkin haberlerden haberdar olmak için haber bültenimize abone olunuz.
E-posta adresiniz kesinlikle üçüncü şahıslarla paylaşılmayacaktır.
Top
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz. Daha fazla bilgi...