Teknoloji

İlk elektrikli kamyonunu geçen ay tanıtan Volvo, bu seferde elektrikli çöp kamyonu olan FE Electric modelini duyurdu. Almanya'da çöp toplama işlerinde kullanılacak.

Son yıllarda adından sıkça söz ettiren İsveçli marka Volvo, elektrikli kamyon işine girdi. Geçtiğimiz Nisan ayında 16 ton ağırlığındaki 245 beygir güç üren FL Electric kamyonunu tanıtan Volvo, bu seferde elektrikli çöp kamyonu duyurdu.

2019 yılında üretime geçmesi planlanan Volvo FE Electric’in Almanya’da çöp toplama işlerinde kullanılacak. 27 ton ağırlığa kadar yük taşıyabilen kamyonun 300 kilovatsaat kapasiteli pili yüksek güçlü CCS2 şarj cihazıyla ortalama 1.5 saat, 22 kilovat düşük güç seçeneğiyse yaklaşık 10 saatte doluyor. İki vitesli şanzımana sahip Volvo FE, tek şarjda 200 km’ye kadar yol gidebiliyor. Tır pazarının en güçlü isimlerinden olan Volvo, üreteceği elektrikli kamyon ve tırlarıyla Tesla Semi’ye rakip olacak gibi görünüyor.

Son Düzenlenme Perşembe, 17 May 2018 21:16
Bu makaleyi Paylaş

Yazar hakkında

Beste Didem Çakı

Yurtdışı Haberleri Sorumlusu

E-posta This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

KİMLER ÇEVRİMİÇİ

94 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

HABER BÜLTENİ

Seçkin haberlerden haberdar olmak için haber bültenimize abone olunuz.
E-posta adresiniz kesinlikle üçüncü şahıslarla paylaşılmayacaktır.
Top
Web sitemizi geliştirmek için çerezleri kullanıyoruz. Bu Web sitesini kullanmaya devam ederek, kullanılan çerezlere izin veriyorsunuz. Daha fazla bilgi...