Mobil

iOS 12’NİN SCREEN TİME ÖZELLİĞİ BAĞIMLILIĞI AZALTACAK

Apple, günümüzde çok büyük boyutlara ulaşan akıllı telefon bağımlılığını azaltmaya yönelik bir uygulama geliştirdi. WWDC 2018 etkinliğinde tanıtılan iOS 12 ile beraber tanıtılan Screen Time özelliği ekran başında geçirdiğiniz süreyi kontrol etmenizi sağlıyor ve size uyarılar veriyor. Screen Time, iPhone veya iPad’inizde hangi uygulamaları ne sıklıkta kullandığınız, nasıl kullandığınız gibi bilgileri en ince ayrıntısına kadar gözlemleyebiliyorsunuz. Hatta isterseniz kullanımlarınızı kısıtlayabiliyorsunuz.

Akıllı telefon kullanım sıklığınızı kontrol altına almak istiyorsanız öncelikle hangi uygulamalarda ne kadar zaman geçiriyorsunuz bunu bilmek gerekiyor. iOS 12’de iPhone ya da iPad’in başındayken hangi uygulamayı kaç dakika kullandığınızı görebilir veya cihazla ne kadar süre geçirdiğinizi inceleyebileceksiniz. Hali hazırda kullanımlarımızı görebiliyoruz ancak Screen Time bize bir cihaz kullanım planı oluşturabiliyor.

Cihaz kullanımı için bir plan hazırlayabileceğiniz Sınırlı Kullanım özelliğiyle belirlediğiniz saatler arasında sadece sizin belirlediğiniz uygulamaları kullanılabiliyor hatta sadece belirlediğiniz kişilerle iletişime geçebiliyorsunuz. Bu sayede boşa zaman harcadığınız uygulamalardan kolaylıkla uzaklaşabilirsiniz.

Hatta bir adım daha ileri giderek uygulamalar için belli limitler koyabilirsiniz. Özellikle anne babaların kullanması için düşünülmüşe benziyor. Çocuklar özellikle YouTube veya oyun uygulamalarının başında saatlerini harcıyor.

screen time 21

screen time 22

screen time 23

screen time 24

screen time 25

Son Düzenlenme Cuma, 08 Haziran 2018 14:08
Etiketler
Bu makaleyi Paylaş

Yazar hakkında

Beste Didem Çakı

Yurtdışı Haberleri Sorumlusu

E-posta This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

KİMLER ÇEVRİMİÇİ

143 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

HABER BÜLTENİ

Seçkin haberlerden haberdar olmak için haber bültenimize abone olunuz.
E-posta adresiniz kesinlikle üçüncü şahıslarla paylaşılmayacaktır.
Top
Web sitemizi geliştirmek için çerezleri kullanıyoruz. Bu Web sitesini kullanmaya devam ederek, kullanılan çerezlere izin veriyorsunuz. Daha fazla bilgi...