Bilim

DÜNYANIN YÖRÜNGESİNE FARELER GÖNDERİLDİ

Bilim insanları Uluslararası Uzay İstasyonu'na 20 adet fare gönderdi. Dünya’nın yörüngesinde 90 gün kalacak olan fareler astronotların yaşadığı tehlikeler belirleyerek Mars projesine büyük katkı sağlayacak.

Bilim insanları Mars’a gönderilecek kişilerin gitmeden önce yaşayacakları hayati riskleri öğrenebilmek için çeşitli deneylere başvuruyor. Özellikle biyolojik deneyler yapana bilim insanları uzaya yolculuk ve uzayda yaşam konularına son yıllarda daha da büyük önem vermeye başladı. Bilim insanları, uzun yıllar boyunca dünya koşullarında yaşayan insanların Mars gibi bir gezegene gittiğinde vücudunda nasıl bir biyolojik değişiklik yaşayacağını merak ediyor ve bunu fareler üzerinde yapacakları bir deney ile tespit etmeyi planlıyor.

 

40 laboratuvar faresinin 20 tanesini SpaceX’in Uluslararası Uzay İstasyonu'na gıda ve malzeme götüren Falcon 9 roketine yerleştiren bilim insanları, 10 fareyi dünyanın yörüngesinde 90 gün boyunca bırakacaklar. 10 Fareyi de 30 gün sonra dünyaya getirecek olan bilim insanları, fareler üzerinde dünyanın yörüngesinde kaldıkları süre zarfında yaşadıkları değişimleri inceleyecek.

Dünyanın yörüngesinde geri getirilecek fareler, laboratuvarda bırakılan ve farelerin ikizlerinden oluşan 20 fare ile karşılaştırılacak. Söz konusu deneylerde tabi ki tespit edilen sonuçlar insanların ki ile aynı olmayacak lakin bilim, insanları uzayın canlılara verdiği zarar hakkında bir kanıya varabilecek.

NASA, fareler ile yapılacak bu deneyi bildiğiniz gibi daha öncesinde insanlar üzerinde de denemişti. Meşhur deneyde ünlü astronot Scott Kelly, Uluslararası Uzay İstasyonu'nda bir yıl geçirmişti. Akabinde 1 yılın sonunda ikiz kardeşi ile karşılaştırılan astronotun kardeşine göre genlerinde %7 oranında değişim gözlenmişti.

Bilim insanları yaptıkları bu neyler ile başta insanların Mars'a gitmeden önce yaşayabilecekleri görme kaybı, kanser riski ve psikolojik rahatsızlıkları tespit etmeye çalışıyor ve deneyler hala sürüyor.

Bu makaleyi Paylaş
Bu kategorideki diğerleri: « ASLINDA O BİR KUYRUKLU YILDIZMIŞ

Yazar hakkında

Beste Didem Çakı

Yurtdışı Haberleri Sorumlusu

E-posta This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

KİMLER ÇEVRİMİÇİ

102 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

HABER BÜLTENİ

Seçkin haberlerden haberdar olmak için haber bültenimize abone olunuz.
E-posta adresiniz kesinlikle üçüncü şahıslarla paylaşılmayacaktır.
Top
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz. Daha fazla bilgi...