Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /homepages/8/d714733661/htdocs/libraries/cms/application/cms.php on line 470
KÖR NOKTA TEHLİKESİNİ BİTİREN KASK

Teknoloji

KÖR NOKTA TEHLİKESİNİ BİTİREN KASK

Teknolojik kask modellerine Tokyo’da geliştirilen bir yenisi daha eklendi: CrossHelmet 360. Bu kask; 360 derece görüşü, dokunmatik kontrolleri ve gürültü azaltıcı özellikleri ile dikkat çekiyor. Kaskın görüş alanı kör noktalara yer bırakmayacak kadar genişliyor.

Motosiklet kullanıcılarının sağlık ve güvenliğinin olmazsa olmazı kaskların teknolojik gelişmelere hızla ayak uydurduğunu söyleyemeyiz. Klasik kaskların hâkimiyeti sürüyor. Kullanımda olan hemen her günlük objenin bir telefon aplikasyonu ile ilişkilendirildiği düşünüldüğünde kasklar son yıllarda hızla gelişen teknolojiden nasibini almakta oldukça gecikti diyebiliriz.

crosshelmet 4

360 DERECE GÖRÜŞ

Kaskların tasarımında halen daha basit modeller tercih ediliyor. Ancak Şeffaf Göz Hizası Ekranı (Heads Up Display) bulunan kasklar bir süredir piyasada bulunabiliyor. Sayıları fazla olmayan bu teknolojik kask modellerine Tokyo’da geliştirilen bir kask daha eklendi: CrossHelmet 360… CrossHelmet 360 derece görüşü, dokunmatik kontrolleri ve gürültü azaltıcı özellikleri ile piyasadaki diğer teknolojik kasklardan belirgin bir şekilde ayrılıyor.

YOLU TARİF EDİYOR

Kaskın 360 derece görüşü arka tarafındaki kameranın görüntüsünün görüş hizasına şeffaf ekranla taşınması ile gerçekleşiyor. Tıpkı otomobilin dikiz aynasına bakar gibi gözünüzü yoldan ayırmadan arkanızı tamamen görebiliyorsunuz. Görüş açısı kör noktalara yer bırakmayacak kadar geniş. Ayrıca bu şeffaf ekran, ayna vazifesi görmenin dışında farklı işlere de yarıyor. Tarih, saat, pusula ve yol tarifi için kullanılıyor. Tabii bunlar cep telefonu ile eşleştirerek bluetooth bağlantı üzerinden gerçekleşiyor. Kaskın bu özellikleri harika. Ancak söz konusu gösterge ekranında GPS hızının olmayışı bir eksiklik olarak değerlendiriliyor.

crosshelmet 360

GÜRÜLTÜ AZALTICI

Cep telefonu ile eşleşen kask ile pek çok şey yapmak mümkün. Arama yapmak ve telefonla konuşmak dışında motordan motora haberleşmek veya grup halinde seyahat ettiğiniz motorcularla seyir halindeyken aynı anda konuşmak, konferans yapmak gibi özellikleri de var.

Kaskın önemli bir özelliği de gürültü azaltıcı olması. Tekerlek ve motor sesini azaltırken etrafınızdaki sesleri daha kolay duymanızı sağlıyor. Yani sesleri toptan kısmıyor, dikkatinizi dağıtacak ve sizi yoracak olan sesleri azaltıyor. Üstelik bunun kontrolünü cep telefonunuz ile yapabiliyor, istediğiniz gibi frekansları ayarlayabiliyorsunuz.

DOKUNMATİK KONTROL

Kaskı piyasadaki benzerlerinden ayıran bir diğer özelliği de dokunmatik kontrolleri. Kaskın her iki yanında basılacak düğmeler yerine dokunmaya duyarlı ‘touch pad’ler var. Bunları parmak ucunuzla kontrol ediyor veya tıklıyorsunuz. Apple ve Android telefonlarla uyumlu olan kaskın tüm kontrolleri buradan yapılabiliyor.

8 SAAT DAYANIKLI PİL

Kaskın pilleri 8 saate kadar dayanıyor. Önümüzdeki yıl içinde piyasaya sürülmesi beklenen kask için internetten verilen erken siparişler bin 599 dolar iken, piyasaya çıktıktan sonra perakende satış fiyatının bin 799 dolar olması bekleniyor.

crosshelmet 2

Bu makaleyi Paylaş

Yazar hakkında

Beste Didem Çakı

Yurtdışı Haberleri Sorumlusu

E-posta This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

KİMLER ÇEVRİMİÇİ

124 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

HABER BÜLTENİ

Seçkin haberlerden haberdar olmak için haber bültenimize abone olunuz.
E-posta adresiniz kesinlikle üçüncü şahıslarla paylaşılmayacaktır.
Top
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz. Daha fazla bilgi...