Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /homepages/8/d714733661/htdocs/libraries/cms/application/cms.php on line 470
8 DAKİKA ŞARJ ET, 200 KM YOL GİT

Teknoloji

8 DAKİKA ŞARJ ET, 200 KM YOL GİT

Elektrikli otomobiller hızla gelişiyor. Son yıllarda motor güçleri ve hızları inanılmaz bir şekilde arttı. Ancak bir konu var ki elektrikli araçların yayılması, kullanımının artması önünde halen önemli bir engel teşkil ediyor:

Şarj süresinin uzunluğu.

Elektrikli otomobiliniz ne kadar hızlı, havalı olursa olsun, pili bittiğinde onu şarj olabileceği bir şarj istasyonuna götürmeniz ve şarj olmasını beklemeniz gerekiyor. Bu mesele, şimdilik tamamen elektrikli araçlara geçilmesinin önündeki en önemli engel gibi görünüyor. Ancak teknoloji hızla gelişmeye devam ediyor ve bu konuda iç açıcı bir haber İsviçre’den geldi.

ABB isimli firmanın geliştirdiği Terra High Power DC hızlı şarj ünitesi 350 kilovat gücünde. Tesla’nın hızlı şarj cihazlarını da geçiyor. Bir örnek vermek gerekirse sadece 8 dakikalık bir şarj ile 200 kilometre menzil gidebilecek enerji aracın pillerine aktarılmış oluyor.

ŞEHİR İÇİNDE KULLANIM ZORLUĞU OLUŞTURMUYOR

Şunu söylemeden geçmemek gerekir. Eğer uzun yola gitmiyorsanız, elektrikli araçlar şu anda mevcut olan teknoloji ile bir kullanım zorluğu oluşturmuyor.

Eğer akşam eve geldiğinizde şarj etme imkânınız varsa, benzin maliyetinin çok daha azına mal ederek aracınızı şarj edebilirsiniz. Ancak uzun yola gidildiğinde sorun kaçınılmaz. ABB firmasının geliştirdiği teknoloji bu sorunu da çözecek nitelikte. Ancak şu anda piyasada bulunan elektrikli araçlar bu kadar hızlı bir şarjı kaldırabilecek potansiyele sahip değiller. İşin bu kısmı da en az yeni ve hızlı şarj üniteleri geliştirmek kadar çetrefilli.

terra high power dc 1

Son Düzenlenme Pazartesi, 07 May 2018 18:30
Etiketler
Bu makaleyi Paylaş

Yazar hakkında

Çağla Aleyna Çakı

Muhabir

E-posta This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

KİMLER ÇEVRİMİÇİ

140 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

HABER BÜLTENİ

Seçkin haberlerden haberdar olmak için haber bültenimize abone olunuz.
E-posta adresiniz kesinlikle üçüncü şahıslarla paylaşılmayacaktır.
Top
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz. Daha fazla bilgi...